آیا مصرف کافیین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد؟

آیا مصرف کافیین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد؟

بسیاری از افراد عادت دارند قبل از خواب یک وعده غذایی کوچک مصرف کنند یا نوشیدنی هایی از جمله نوشیدنی های کافیین دار بنوشند که می تواند خواب آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش ایرامکس، «روبرتا اندینگ»، متخصص تغذیه در مورد اهمیت مواد غذایی که شب ها قبل از خواب می خوریم، اطلاعاتی را ارایه می دهد.

او می گوید: از نظر خوابیدن، اگر قصد دارید ساعت 9 شب به رختخواب بروید، نباید یک وعده غذایی بزرگ را در ساعت هشت شب بخورید. همچنین اگر به کافیین حساس هستید، می توانم بگویم حوالی ظهر نوشیدن آن را متوقف کنید. نوشیدن کافیین قبل از خواب بر خواب شما تاثیر می گذارد. یک فرد به طور متوسط حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد تا به خواب برود. اگر کافیین در سیستم بدن شما موجود باشد یا به آن حساس باشید، این مقدار زمان می تواند دو برابر شود.

کافیین نه تنها در قهوه بلکه در چای و برخی نوشابه های گازدار هم یافت می شود.

اندینگ توضیح می دهد که خوردن یک وعده غذایی سنگین قبل از خواب ممکن است همیشه بر افزایش وزن فرد تاثیر نداشته باشد، اما بر جریان خون تاثیر می گذارد و چرخه خواب/بیداری را تغییر می دهد.

به گفته این متخصص، داشتن مقدار زیادی غذا در معده قبل از خواب می تواند جریان خون را به روده شما هدایت کند تا غذا را هضم کند، به این معنی که جریان خون کمتری به مغز شما می رود.

این متخصص اظهار کرد: البته خوردن و آشامیدن در اواخر شب بستگی به برنامه فرد دارد. اگر فردی در شیفت شب کار می کند یا ورزشکاری است که دیر از یک بازی به خانه می آید، برنامه خوردن و نوشیدن او با کسانی که ساعت کاریشان از 9 صبح تا پنج بعداز ظهر است، متفاوت است.

اگر لازم است قبل از خواب چیزی بخورید، اندینگ می گوید بهترین گزینه این است که چیزی سبک و آسان برای هضم بخورید.                  

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، این متخصص در مورد مصرف نوشیدنی ها قبل از خواب هم گفت: قبل از خواب نوشیدنی های بدون کافیین یا دارای کافیین کم مصرف کنید.

فراموش نکنید میزان تحمل کافیین در افراد متفاوت است اما در سیستم بدن برای میزان کافیین محدودیتی وجود دارد.

برای بسیاری از آمریکایی ها روز بدون نوشیدن یک فنجان قهوه شروع نمی شود و براساس گزارش انجمن ملی قهوه در آمریکا، میانگین مصرف قهوه در این کشور بیش از سه فنجان در روز است و در این میان برخی افراد هم ترجیح می دهند کافیین را از طریق نوشیدنی های انرژی زا و قرص های کافیین دریافت کنند.

میزان تحمل کافیین در افراد متفاوت است اما در سیستم بدن برای میزان کافیین محدودیتی وجود دارد. لرزش دستان و بالا رفتن ضربان قلب نشانه های رایجی هستند که از وجود کافیین بیش از حد در بدن خبر می دهند. در شرایطی نادرتر، مصرف بیش از حد کافیین به وضعیتی به نام مسمومیت با کافیین یا سوءمصرف کافیین منجر می شود.

پایان خبر ایرامکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا مصرف کافیین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا مصرف کافیین قبل از خواب می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد؟"، کلیک کنید.