ارایه خدمات به 21 هزار زایر خانه خدا از سوی هلال احمر/ زایران به پیشگیری از گرمازدگی توجه کنند

ارایه خدمات به 21 هزار زایر خانه خدا از سوی هلال احمر/ زایران به پیشگیری از گرمازدگی توجه کنند

ستاد عملیات بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر در حج تمتع 1403 از ارایه خدمات به بیش از 21 هزار زایر خانه خدا خبر داد.

به گزارش ایرامکس، جمعیت هلال احمر به عنوان متولی اصلی ارایه خدمات بهداشت و درمان به زایران ایرانی در مراسم حج تمتع، ارایه خدمات به زایران را همزمان با ورود اولین کاروان های حجاج ایرانی به عربستان آغاز کرده که گزارش این خدمات در قالب اطلاعیه تا پایان مراسم حج به اطلاع هموطنان عزیز، می رسد. در همین راستا نیز متن اولین اطلاعیه ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال احمر در حج 1403 به شرح زیر است:

1-از شروع عملیات درمانی و بهداشتی هلال احمر در حج تمتع سال جاری، 21 هزار و 330 خدمت به زایران ارایه شده که شامل 376 ویزیت تخصصی، 86 مورد بستری، 565 مورد خدمات پاراکلینیک، 4849 مورد خدمات پرستاری، 5274 مورد خدمات داروخانه، 620 مورد خدمات مددکاری و انتقال، 9549 مورد خدمات ویزیت در مطب ها بوده است. در حال حاضر سه زایر در بیمارستان هلال احمر و هفت زایر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

 2- با توجه به اعزام زایران کشورمان به سرزمین وحی، مراکز درمانی هلال احمر شامل بیمارستان، درمانگاه و مطب پزشکان در مکه و مدینه برای خدمت به زایران ایرانی در حال فعالیت هستند. (یک مرکز درمانی مجهز و دو درمانگاه شبانه روزی در سه هتل مدینه و همچنین یک بیمارستان و پنج درمانگاه شبانه روزی در مکه به همراه فعالیت مطب پزشکی در تمام هتل های محل اقامت زایران ایرانی از هشت ساعت تا 24 ساعت براساس تعداد زایران مقیم در هتل).

 3- بیمارستان مکه هلال احمر با 56 تخت، 9 درمانگاه فعال قلب و عروق، طب اورژانس، داخلی، عفونی، روانپزشکی، نورولوژی، دندانپزشکی، زنان و ارتوپدی راه اندازی شده که دارای بخش های CCU، اورژانس، بستری مردان و زنان، خدمات پاراکلینیک شامل رادیولوژی فعال، داروخانه و آزمایشگاه است. بخش ها، تخت ها و درمانگاه های این بیمارستان در مکه بنا به ضرورت و در ایام تشریق افزایش خواهد یافت.

پیشگیری از گرمازدگی جدی گرفته شود

 4- وضعیت سلامت زایران ایرانی درحال حاضر دارای ثبات است اما برای تداوم این ثبات؛ موضوع پیشگیری از گرمازدگی زایران باید جدی گرفته شود. براین اساس لازم است که زایران، دستورات بهداشتی و درمانی را کاملا رعایت کنند و اولویت اصلی را انجام اعمال واجب در نظر گرفته و توان و انرژی خود را برای اعمال اصلی حج نگه دارند. همچنین برای مراقبت از گرمازدگی، مایعات به اندازه کافی بنوشند و شب ها به زیارت بروند، همراه داشتن بطری آب و عدم استفاده از لیوان مشترک برای نوشیدن آب در مراکز شلوغ از جمله مهم ترین توصیه ها برای مراقبت از سلامت زایران است.

 5- طبق پیش بینی های انجام شده، 380 نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال احمر برای خدمت به زایران کشورمان عازم عربستان می شوند. (به ازای هر 600 زایر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارایه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و … هلال احمر با فعالیت 24 ساعته در مراکز متعدد، آماده خدمت رسانی و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند.

آدرس مراکز درمانی هلال احمر در مکه مکرمه

6-آدرس مراکز درمانی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در موسم حج 1403در شهر مکه به شرح زیر است:

– بیمارستان مکه مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلا ل احمر به صورت شبانه روزی واقع در هتل جوهره المعاد(دارالخدیجه سابق)- عزیزیه، پشت مدرسه منی الابتداییه

 پنج درمانگاه در هتل های زیر که به صورت بیست و چهار ساعته به زایرین ضیوف الرحمن کشورمان خدمات بهداشتی درمانی ارایه می دهند:

– هتل المیدان- عزیزیه جنوبی، طریق طایف، جلو مسجد قطری

– هتل العیان الماسی- معابده، جلو مسجد جامع الملک عبدالعزیز

– هتل ارکان بکه- محبس الجن، کنار هتل صفوه البیت

– هتل کدی تاور2- خیابان اجیاد، کنار هتل مکارم ام القری

– هتل لولوه المفتی- عزیزیه شمالی، بعد کبری ملک خالد، خیابان الشیخ عبدالله ابن دهیش، خیابان النهضه

پایان خبر ایرامکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارایه خدمات به 21 هزار زایر خانه خدا از سوی هلال احمر/ زایران به پیشگیری از گرمازدگی توجه کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارایه خدمات به 21 هزار زایر خانه خدا از سوی هلال احمر/ زایران به پیشگیری از گرمازدگی توجه کنند"، کلیک کنید.