افزایش رزمایش های چین و آمریکا در بحبوحه تنش های منطقه ای

افزایش رزمایش های چین و آمریکا در بحبوحه تنش های منطقه ای

به گزارش ایرامکس یک مطالعه جدید نشان می دهد که ایالات متحده و چین در بحبوحه تنش های منطقه ای در سال های اخیر حجم رزمایش های نظامی خود را در سراسر آسیا افزایش داده اند، هرچند که مانورهای پکن هنوز از نظر مقیاس و پیچیدگی عقب هستند.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن با بررسی تمرین های نظامی در آسیا بین سال های 2003 تا 2022 گفت که رزمایش ها با سرعت فزاینده ای در حال گسترش هستند که بخشی از آن ناشی از تلاش های آمریکا و چین برای آزمایش قابلیت های خود و تقویت دیپلماسی استراتژیک است.

به نقل از ایرامکس، موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در گزارش جدید خود حدود 1113 رزمایش ایالات متحده، شامل مانورهای مشترک با کشورهای آسیایی را با 130 تمرین توسط چین مقایسه و بررسی کرده است.

این مطالعه با اشاره به اینکه «ارتش ایالات متحده در نهایت ممکن است برتری خود را بر چین در منطقه از دست بدهد» می گوید که چین به دلیل فقدان تجربه رزمی به چالش کشیده شده است و رزمایش های این کشور توسعه ناپذیر باقی می ماند و بیش از حد برای یک رویداد احتمالی منطقه ای برنامه ریزی شده است.

همچنین در این مطالعه آمده است: ایالات متحده به دنبال حفظ برتری خود از طریق رزمایش های نظامی با تقریباً همه کشورهای منطقه خواهد بود. در این میان، چین تلاش خواهد کرد با تعمیق روابط تمرینی خود با تعداد کمی از شرکای منطقه ای، این شکاف را کاهش دهد.

به طور گسترده تر، استقرار نظامی در سراسر منطقه برای چندین سال در بحبوحه تنش ها بر سر تایوان که چین مالکیت آن را برای خود می داند و اختلافات ارضی در آبراه های تجاری حیاتی دریاهای چین شرقی و جنوبی افزایش یافته است.

به گفته دیپلمات ها و تحلیلگران، این رزمایش ها اهداف بسیاری را دنبال می کنند: ترویج آزادی کشتیرانی در آب های مورد مناقشه، نشان دادن بازدارندگی و اطمینان خاطر و به علاوه بهبود دیپلماسی.

بنابر گزارش رویترز، چین، کره شمالی و روسیه همگی شکایت می کنند که سرعت فزاینده رزمایش های ایالات متحده، با و بدون متحدانش باعث افزایش تنش در منطقه و افزایش تسلیحات می شود. واشنگتن مدعی است که این تمرین ها برای ایجاد اعتماد و بهبود قابلیت همکاری لازم است.

وو چیان، سخنگوی وزارت دفاع چین نیز روز پنج شنبه گفت که هدف پکن تقویت توان دفاعی خود در برابر «تجاوز» و افزایش اعتماد منطقه است.

رزمایش های چینی با همراهی سایر نیروها اغلب شامل عملیات موازی به جای قابلیت همکاری است که ایالات متحده با متحدان و شرکای خود آن را ترویج می کند.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در گزارش خود به تمرکز فزاینده چین بر اقیانوس هند اشاره می کند، جایی که برخی از تحلیلگران هشدار داده اند این کشور برای دفاع از منابع انرژی حیاتی خود در درگیری در شرق آسیا با مشکل مواجه خواهد شد.

این گزارش می گوید تمرکز واشنگتن بر رقابت با چین از اواسط تا اواخر دهه 2010 باعث ایجاد تغییراتی شد و عملیات آن با متحدان ژاپن، فیلیپین و استرالیا مهم تر است.

در این گزارش آمده است: تغییر به سمت تمرین های مکرر و بزرگ تر با شرکای بیشتر، از روندهای قبلی پیروی می کند اما در امتداد مسیری بسیار شیب دار که قرار است پس از سال 2024 ادامه یابد.

یان استوری، محقق اهل سنگاپور که مطالعاتی را از تعاملات چین با نظامیان آسیای جنوب شرقی انجام داده است، تصریح کرد که مشارکت پکن در سال 2023 بیشتر شده و انتظار می رود همچنان افزایش یابد.

استوری از موسسه ISEAS-Yusof Ishak با اشاره به تعداد نسبتاً کم رزمایش های پکن در مقایسه با ایالات متحده گفت: در حالی که سرعت افزایش درگیری های دفاعی چین با آسیای جنوب شرقی چشمگیر به نظر می رسد، اما باید آنها را به اندازه خودشان در نظر گرفت.

یوان گراهام، تحلیلگر ارشد موسسه سیاست استراتژیک استرالیا گفت: به طور گسترده تر، تاثیرات روند رزمایش بر امنیت منطقه ای بستگی به این دارد که چه کسی و چرا آنها را انجام می دهد.

در نتیجه، او گفت: خطر در چشم بیننده است.

وی خاطرنشان کرد که برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی، تمرینات متحدان را اطمینان بخش نمی دانند، بلکه بیشتر به عنوان تشویق طرف مقابل – در این مورد چین – به برگزاری تمرینات بیشتر از سوی خود می بینند.

311311

افزایش رزمایش های چین و آمریکا در بحبوحه تنش های منطقه ای

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش رزمایش های چین و آمریکا در بحبوحه تنش های منطقه ای" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش رزمایش های چین و آمریکا در بحبوحه تنش های منطقه ای"، کلیک کنید.