العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است

با گذشت 57 سال از اشغال قدس کارشناسان فلسطینی درباره این مساله اتفاق نظر دارند که اشغالگری صهیونیست ها در طول این سال ها توانسته تغییرات ریشه ای را در بخش های مختلف شهر قدس ایجاد کند. این تغییرات از طریق تحمیل یک واقعیت جدید به ویژه در بخش بهداشت و آموزش یا از طریق اشغال مجدد قدس با نیروهای نظامی و پلیس است مثل اتفاقی که هر روز در مسجد الاقصی می افتد و تلاش برای یهودی سازی آن صورت می گیرد.

به گزارش ایرامکس، یهودی سازی قدس توسط رژیم اشغالگر به خوبی در راهپیمایی سالانه «پرچم» شهرک نشینان دیده می شود که سال جاری میلادی شاهد مشارکت وزرای کابینه رژیم صهیونیستی و اعضای کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) و سازمان های تندرو دینی و حامی شهرک سازی این رژیم بود.

«زیاد الحموری» مدیر مرکز حقوق اجتماعی و اقتصادی قدس در مصاحبه با العربی الجدید گفت: این راهپیمایی شهرک نشینان چشم انداز قدس را به طور کامل تغییر داد و این چیزی است که ساکنان قدس از زمان اشغال این شهر در سال 1967 به آن عادت نداشته اند و با جنگ کنونی در نوار غزه و حوادث دیگر از هفت اکتبر و سلطه راستگرایان تندرو بر حیات سیاسی و نظامی در رژیم اشغالگر ارتباط دارد. قدس در راس رویکردهای افراطی راستگرای رژیم صهیونیستی بوده است که از هفت اکتبر سیاست پاکسازی نژادی و هدف قرار دادن هرگونه چشم انداز فلسطینی در شهر قدس را در پیش گرفته است.

«خلیل تفکچی» کارشناس و متخصص امور شهرک سازی و قدس نیز در مصاحبه با العربی الجدید گفت: آنچه اکنون بعد از 57 سال از اشغال قدس اتفاق می افتد این است که طرف اسراییلی تصمیم خود را برای قطعی کردن پرونده قدس شرقی گرفته است و هرگز اجازه این را نمی دهد که قدس شرقی پایتخت کشور فلسطین باشد. همچنین ایجاد شبکه خط آهن و تونل ها و ایجاد مناطق صنعتی در داخل شهر قدس در همین راستا است. رژیم اشغالگر همچنین مراکزی مثل مقرهای پلیس، وزارت امور داخلی، بیمه و ساختمان وزارت دادگستری را در خیابان «صلاح الدین» و یک مقر وزارت امور اجتماعی را در «وادی الجوز» ایجاد کرده است.

العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است

تفکچی گفت: رژیم اشغالگر در موضوع آموزش و از بین بردن روش درسی فلسطین و روش اردن نیز نقش دارد و تلاش می کند تا نسلی را ایجاد کند که هیچ ارتباطی با وطن خود ندارند. آنچه اکنون در قدس رخ می دهد یک عملیات پیشدستانه از طریق سیطره بر تمام موسسات چه آموزشی و چه فرهنگی و با ایجاد یک مرکز فرهنگی در منطقه «باب الساحره» و مراکز دیگر است.

وی گفت: ما می بینیم که طرف اسراییلی در مسایل ملی مداخله می کند تا به فلسطینی ها بگوید که حاکمیت قدس از آن اسراییل است. اسراییل می خواهد به فلسطینی ها بگوید که اگر قصد برگزاری هرگونه فعالیتی را دارید باید با مجوز اسراییل باشد. اسراییل همچنین سیطره کامل خود را بر منطقه مسجد الاقصی تحمیل کرده و در موضوع قیمومیت اردن مداخله می کند و به هر کسی که بخواهد اجازه ورود به مسجد الاقصی را می دهد یا اینکه مانع ورود افراد به مسجد الاقصی با بهانه های مختلف می شود. همچنین ما شاهد افتتاح تونل ها در منطقه «سلوان» و ایجاد کانون های شهرک سازی و مقابله با آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی (آنروا) و تلاش برای اخراج آن از قدس هستیم. بعد از 57 سال از اشغال قدس می بینیم که اسراییل از روند سیاسی برای رسیدن به اهداف استراتژیک خود درباره قدس متحد و ایجاد قدس بزرگ با مفهوم اسراییل بهره برداری کرده است.

العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است
نظامیان صهیونیست در محله های قدس

«جمال عمرو» متخصص امور قدس و مسجد الاقصی نیز گفت: امروز این مساله برای فلسطینی ها کاملا واضح است که جنگ دینی علیه مسلمانان و اسلام در اوج خود قرار دارد. یک رژیم تندرو در اراضی اشغالی حکومت می کند و این مساله منجر به آشکار شدن چهره رژیم اشغالگر در مقابل جهان به عنوان یک رژیم فاشیست و نژادپرست شده است. بعد از «یوم النکسه» (روز شکست) تلاش هایی از سوی مسوولان رسمی اسراییل برای یورش به مسجد الاقصی وجود داشته و آنها منتظر پاسخ اداره اوقاف اسلامی در قدس می ماندند اما این مساله امروز وجود ندارد. توریست ها بعد از اینکه پول بلیط را پرداخت کردند وارد مسجد الاقصی می شوند. امروزه قیمومیت اسلامی بر مسجد الاقصی کاهش زیادی یافته است. جاه طلبی های اسراییل به سطح خطرناک تری رسیده است چرا که شاهد تجاوزات آشکار و یورش های رسمی هستیم و این اتفاق در مقابل چشم و گوش جهان رخ می دهد. جهان عربی و اسلامی مسجد الاقصی را رها کرده است. برخی سازمان های رژیم اشغالگر حمایت مالی هنگفتی را دریافت کرده و از تایید رسمی «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی برخوردار هستند. این رژیم اشغالگر جنگ دینی را در این منطقه به راه انداخته است.

العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است
شهرک سازی در قدس اشغالی

«حجازی الرشق» مسوول اتاق تجاری صنعتی عربی در قدس گفت: ایجاد فشار اقتصادی در قدس از طریق جعل قوانینی با هدف ضربه زدن به اقتصاد و فلج کردن تجارت در این شهر و ممانعت از ورود خریداران به فروشگاه های قدس و شهرک قدیمی قدس صورت می گیرد و این مساله در راستای تلاش برای تغییر هویت عربی این شهر و نشانه های تاریخی آن است.

«طلال ابو عفیفه» استاد حقوق و یکی از رهبران جنبش فتح نیز گفت: بعد از 57 سال از اشغال قدس، ملت ما شاهد شکست ها و نکبت های جدیدی است که آخرین آن کشتار مردم غزه توسط رژیم صهیونیستی جلوی چشم و گوش جامعه بین المللی به ویژه آمریکا است که حامی اول نظامی و سیاسی اسراییل است. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی به دنبال به رسمیت شناختن کشور فلسطین هستند اما موضوع مهم این است که شورای امنیت حق فلسطینی ها را برای داشتن کشور مستقل به رسمیت بشناسد و اسراییل را مجبور کند که اجازه تشکیل این کشور را در کرانه باختری و نوار غزه بدهد.

پایان خبر ایرامکس

العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "العربی الجدید: تغییرات و جاه طلبی های تل آویو در قدس اشغالی در خطرناک ترین مراحل خود است"، کلیک کنید.