انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین

یک نشریه انگلیسی در یادداشتی به بررسی چالش های دولت زلنسکی در زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شرایط جنگی پرداخته و آن را امری «ناگزیر» برای حفظ وجهه «لیبرال» اوکراین و تحکیم مشروعیت دولت آن دانست.

به گزارش ایرامکس، با نزدیک شدن پایان دوران ریاست جمهوری «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین، یک هفته نامه انگلیسی در یادداشتی به بررسی چالش های برگزاری انتخابات ریاست جمهور این کشور با توجه به شرایط جنگی پرداخته و نوشت که اگرچه، زلنسکی در حال حاضر و با وجود برقرار بودن حکومت نظامی نمی تواند انتخابات برگزار کند اما در نهایت، به دلیل حفظ مشروعیت خود ناگزیر از برگزاری آن است.

در این یادداشت که در نشریه اکونومیست منتشر شده، آمده است: دوره پنج ساله ریاست جمهور زلنسکی در 20 مه(31 اردیبهشت) به پایان می رسد. برگزاری انتخابات در شرایطی که دشمنان خاکت را اشغال کرده باشند و روی آن بمب فروبریزند، همچنین در شرایطی که شهروندانت در حال جنگیدن هستند، دشوار است. برگزار نکردن آن نیز به نوع دیگری پیچیده است، چراکه کسانی را که در مسند قدرت هستند با اتهام ارتکاب به اقدامی غیرقانونی مواجه می سازد. زلنسکی خود را در چنین شرایط بغرنجی می یابد.

قانون اساسی اوکراین پیچیده است. بند 103 آن بیان می کند که رییس جمهور برای دوره ای پنج ساله انتخاب می شود اما بند 108 می گوید، او تا زمان تحلیف رییس جمهور جدید اختیارات قانونی دارد. طبق یک قانون دیرینه(اگرچه بخشی از مقررات قانون اساسی نیست)،  نمی توان در زمان برقرار بودن حکومت نظامی انتخابات برگزار کرد. در اوکراین نیز از زمان حمله تمام عیار روسیه در فوریه 2022 این شرایط حاکم بوده است.

انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین
مشارکت مردم اوکراین در مراسم «روز اتحاد» 16 فوریه 2022

اکونومیست می نویسد حامیان غربی اوکراین و بیشتر حقوق دانان می گویند جایگاه زلنسکی نگرانی ندارد. «اگرچه در کی یف زمزمه هایی در میان دشمنان رییس جمهور مطرح است که وضعیت بی ثبات و غیرقابل دفاع است و شایعاتی درباره استعفای مقامات ارشد یا حتی یک کودتا مطرح است، هرچند ممکن است متوهمانه به نظر برسد».

جنگ ممکن است سال ها طول بکشد، این یعنی حکومت نیز به همین ترتیب ادامه خواهد داشت. پوتین 12 ماه مه، «سرگیی شویگو» وزیر دفاع روسیه را برکنار کرده و یک کاردان در مسایل فنی را جایگزین او کرد؛ این یعنی او انتظار یک جنگ فرسایشی طولانی را دارد و می خواهد بنیه صنایع نظامی کشور برای دوام آوردن در آن تقویت شود. تا زمانی که پوتین نباخته است، جنگ به نفع او است.

در ادامه این مطلب آمده است: با پیش رفتن جنگ، محبوبیت زلنسکی نیز آزموده می شود. در حال حاضر، محبوبیت عمومی او در حال رنگ باختن است؛ برخی اوکراینی ها برایشان سوال شده است که آیا رهبر دیگری در جنگ کارآمدتر بود یا می توانست به نوعی توافق صلح دست پیدا کند. رییس جمهور اوکراین، مصرانه اعلام کرده است که هدف او بازپس گیری تمامی خاک از دست رفته اوکراین است که البته دست نیافتنی به نظر می رسد. دولت به دلیل اتهام فساد و مترکز کردن قدرت به حلقه ای بخصوص با هجمه های زیادی روبه رو است. در سربازگیری نیروهای جدید برای جبهه ها ناشیانه عمل کرده است و توان نیروهای خط مقدم به 70 درصد کاهش یافته است. پس از تاخیری طولانی، یک قانون سربازگیری جدید تصویب شده است اما برای مشاهده کردن تاثیر آن در میدان جنگ ماه ها زمان لازم است.

انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین
خارکیف؛ سرباز اوکراینی در مقابل قبرستان سربازان کشته شده در جنگ

رسانه انگلیسی در ادامه نوشت: در اصل، برگزاری انتخابات موجب تحکیم مشروعیت دولت اوکراین، بهبود پاسخگویی و اطمینان یافتن از این خواهد شد که وجهه لیبرال کشور حفظ می شود. اما برگزاری آن در حال حاضر، نشدنی است. روس ها به فشارها ادامه می دهند. موشک باران سهمگینی که از ماه مارس ازسر گرفته شد، موجب از کار افتادن نیروگاه هایی برق غیراتمی اوکراین و خاموشی های ممتد شده است. همچنین روسیه از 10 ماه مه نیز عملیات تهاجمی تازه ای را به سمت استان خارکیف آغاز کرد که ساکنان اوکراینی آن در سپتامبر گذشته از آن بیرون رانده شدند. اگرچه، هدف آن هنوز مشخص نیست؛ یکی ممکن است واداشتن اوکراین به عقب نشینی نظامیانش برای دفاع از دومین شهر بزرگ کشور باشد که این امر تصرفات روسیه در  مناطق جنوبی تر دونباس را آسان تر می سازد. یکی دیگر نیز ممکن است انتقال مهمات و تسلیحات توپخانه ای به محدوده این شهر و غیرقابل سکونت ساختن آن باشد.

اکونومیست در پایان نوشت: در هر حال، زلنسکی باید به جای دور زدن مسیله پایان دوران ریاست جمهوری اش، به آن رسیدگی کند. او باید بداند که در نهایت ناگزیر است انتخابات برگزار کند و باید درباره چگونگی برگزاری آن برنامه ریزی کند. کار سختی خواهد بود اما اوکراین می تواند راهی برای اعلام نظر ملت خود درباره این بیابد که می خواهند چه کسی بر آن ها حکمرانی کند.

پایان خبر ایرامکس

انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتخابات، دردسر جدید زلسنکی در اوکراین"، کلیک کنید.