انگلیس 108 مجوز صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی صادر کرده است

انگلیس 108 مجوز صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی صادر کرده است

بر اساس آمارهای دولتی، لندن بیش از 100 مجوز صادرات تسلیحات به سرزمین های اشغالی در فاصله زمانی عملیات طوفان الاقصی حماس در 7 اکتبر 2023 تا 31 مه 2024 صادر کرده است.

به گزارش ایرامکس، در گزارش منتشره توسط روزنامه گاردین آمده است: 37 مجوز از 108 مجوز، نظامی و 63 مجوز غیرنظامی توصیف شده، اما این ممکن است شامل تجهیزات مخابراتی برای استفاده توسط نیروهای نظامی اسراییل باشد. هشت مجوز نیز به طور جداگانه اعطا شده است.

این روزنامه انگلیسی نوشته است: در مجموع 345 مجوز برای فروش اسلحه به اسراییل وجود دارد، از جمله مجوزهایی که قبل از 7 اکتبر صادر شده است. این ارقام توسط اداره بازرگانی در پاسخ به آنچه که آن را به عنوان علاقه استثنایی پارلمان توصیف کرد، منتشر شده است.

آمار نشان می دهد که هیچ درخواست مجوز صادرات اسلحه در طول حملات به غزه رد یا لغو نشده است، اما امیلی اپل، از کمپین ضد تجارت اسلحه می گوید که ارقام، ارزش یا دسته بندی جزییات مجوزهای صادرات تسلیحات را نشان نمی دهد، فقط تعداد آنها را نشان می دهد. ارزش مجوزهای صادرات تسلیحات معمولاً در آمار سه ماهه مجوزهای صادرات تسلیحات موجود است.

به نوشته گاردین، وزیران کابینه در سه تصمیم جداگانه در ماه های دسامبر، آوریل و مه درخواست برای تعلیق صادرات تسلیحات به سرزمین های اشغالی را رد کردند. وزرا گفته اند که تصمیمات مطابق با توصیه های حقوقی بوده است. بسیاری از نهادهای بین المللی و گروه های مبارزات انتخاباتی بریتانیا استفاده رژیم صهیونیستی از تجهیزات نظامی در غزه را که منجر به شهادت هزاران فلسطینی شده و خطر نقض قوانین بین المللی بشردوستانه را محکوم کرده اند و حتی استانداردهای قانونی تصمیم گیری در مورد تعلیق مجوزهای صادرات تسلیحات را تایید کرده اند.

براساس گزارش وزارت بهداشت غزه بیش از 36 هزار و 750 فلسطینی در حملات صهیونیست ها به غزه از 7 اکتبر تاکنون شهید و حداقل 83 هزار و 530 تن زخمی شده اند.

معترضان به صادرات تسلیحات بریتانیا به سرزمین های اشغالی می گویند این اقدام اعلام حمایت از جنایاتی است که ارتش صهیونیستی انجام می دهد و این سیگنال را به جهان ارسال می کند که بریتانیا حمله به غزه را ناقض قوانین بین المللی نمی داند. همچنین استدلال می شود که این تسلیحات به ارتش صهیونیستی کمک کرده تا کنترل هایی بر کمک های بشردوستانه اعمال کند.

ارزش مجوزهای صادرات تسلیحات تایید شده بریتانیا به سرزمین های اشغالی در سال 2022، 42 میلیون پوند بود و قرار است این رقم برای کل سال 2023 در اواخر این هفته منتشر شود. فروش تسلیحات بریتانیا نسبت به فروش تسلیحات آمریکا کمتر است. 

کمپین بریتانیا علیه تجارت اسلحه محاسبه کرده است که از سال 2008 مجوزهایی برای صادرات اسلحه به سرزمین های اشغالی به ارزش 574 میلیون پوند اعطا شده است، اما این رقم نمی تواند ارزش مجوزهای باز را محاسبه کند. ارقام منتشر شده در روز سه شنبه هویت سازنده تسلیحات یا نوع دقیق تجهیزات صادر شده را پوشش نمی دهد. تصمیم برای انتشار ارقام به صورت یکباره توسط آلن مک، وزیر بازرگانی دو هفته پیش اعلام شد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که دو سازمان برتر حقوق بشر بریتانیا، عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر، گفتند که به دنبال پیوستن به ادعایی برای بررسی قضایی درباره فروش تسلیحات هستند که توسط شبکه جهانی اقدام حقوقی و «الحق»، یک گروه فلسطینی حقوق بشری راه اندازی شده است.

این پرونده قرار است در اوایل اکتبر بررسی شود و مشخص نیست که آیا دولت احتمالی حزب کارگر به دنبال مقاومت در برابر این ادعا خواهد بود یا با لغو فروش تسلیحات آن را غیرضروری می کند. حزب کارگر گفته است که نسخه ای از توصیه های حقوقی داخلی در مورد ادامه فروش تسلیحات را منتشر خواهد کرد، اما متعهد به پایان دادن به فروش اسلحه نیست.

در جلسه موقت این هفته، قاضی قرار است در مورد تمدید دوره بازنگری تصمیمات دولتی تصمیم گیری کند.

پایان خبر ایرامکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انگلیس 108 مجوز صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی صادر کرده است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انگلیس 108 مجوز صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی صادر کرده است"، کلیک کنید.