اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه از الزامات پیمان سازمان ملل متحد

در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر عنوان شد؛

اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه از الزامات پیمان سازمان ملل متحد

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری، اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه را از الزامات مندرج در پیمان سازمان ملل متحد برشمرد و گفت: این الزامات زیربنای سیاست‌های عرصه پیشگیری از مصرف مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزار یعلم و فناوری ایرامکس، حمیدرضا صرامی، مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری، در مراسم  روز جهانی مبارزه با مصرف مواد مخدر در دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور کارشناسان، متخصصان حوزه بهداشت، مشاوره، روانشناسی، پزشکی و سایر علاقه‌مندان این حوزه و با شعار «شواهد روشن است، برای پیشگیری سرمایه‌گذاری کنید»، اظهار کرد: توجه جدی به تقویت مذهب، در نظر گرفتن فرهنگ بومی، جنسیت افراد و بهره‌گیری از رسانه‌ها و اینترنت برای ارائه اطلاعات علمی و معتبر از دیگر الزامات مندرج در این پیمان جهانی است.

وی تقدم مبارزه با محرک‌های گروه آمفتامین، استمرار اقدامات متناسب با نیازهای گروه هدف، ضمانت اجرایی برنامه‌ها، تقسیم مسئولیت‌ها و ضرورت ارزشیابی برنامه‌ها را بخش دیگری از الزامات پیمان سازمان ملل به‌عنوان زیربنای سیاست‌های عرصه پیشگیری برشمرد.

صرامی با بیان این‌که روند تکامل استراتژی‌های پیشگیری در نیم قرن اخیر شامل پنج نسل است، در ادامه توضیح داد: این پنج نسل شامل الگوی شناختی (پیشگیری غیرتعاملی)، رویکرد محرک‌محور (پیشگیری تعاملی)، رویکرد فعالیت‌های جایگزین و توانمندسازی روانی اجتماعی با آموزش مهارت‌های زندگی و در نهایت استراتژی سیستماتیک با رویکرد ارتقایی است.

وی این رویکرد ارتقایی را شامل تکامل عاطفی، شناختی و هیجانی با تغییر و تحول در همه ارکان و تعیین اهداف مشترک و پایبندی به آن توسط ذی‌نفعان دانست و گفت: در این رویکرد بر ضرورت اهمیت دادن به اجتماعات محلی و تقویت منتورینگ تأکید شده است.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری، در ادامه ضرورت‌های عرصه پیشگیری از مصرف مواد مخدر را برشمرد.

*مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم بین‌المللی است

در ادامه این مراسم، سردار احمد علی گودرزی، فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: مرزها خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستند و افزایش قاچاق مواد مخدر در استان‌های مرزی سبب افزایش مصرف مواد در کشور شده است.

به گفته وی، تا زمانی افغانستان کشوری فقیر، بی‌ثبات و محروم باشد تهدید ناشی از مواد مخدر و تنگناهای متعدد و پیچیده ناشی از آن برای ایران پایدار خواهد بود.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، افزود: مبارزه با مواد مخدر نه تنها نیازمند هماهنگی و همکاری تنگاتنگ سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و ایران است بلکه به عزم بین‌المللی برای کمک به شیوه تولید، کشت و زرع در افغانستان وابسته است.

گودرزی، با تأکید بر ضرورت و اهمیت نقش مرزبانی در مبارزه با تولید و مقابله با مصرف مواد مخدر در ادامه پیشنهاداتی را برای اجرای هر چه بهتر برنامه‌های پیشگیری ارائه کرد.

*آغاز نخستین دوره آموزشی طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد

در این مراسم با هدف پیشگیری فرهنگی اجتماعی مصرف مواد مخدر، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ایران، حمید پیروی، سرپرست مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران، عبدالوهاب برادران، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ربابه نوری، دانشیار دانشگاه خوارزمی، فرید براتی، مدرس دانشگاه و متخصص پیشگیری از اعتیاد، هم حضور داشتند.

اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه از الزامات پیمان سازمان ملل متحد

در ادامه این مراسم، نخستین دوره آموزشی طرح ملی تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از مصرف الکل و مواد مخدر با حضور بیش از ۵۰ کارشناس و متخصص از وزارت آموزش و پرورش آغاز شد.

براساس آن‌چه پیشتر اعلام شده، این طرح ملی(تربیت کادر متخصص پیشگیری اولیه از مصرف الکل و مواد مخدر) به سفارش سازمان امور اجتماعی وزارت کشور توسط مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اجرا می‌شود و مقرر است در مرحله مقدماتی ۷۰۰ متخصص از رشته‌های روان‌شناسی، مشاوره، علوم تربیتی، علوم اجتماعی و بهداشت در کارگاه‌های تخصصی دو روزه پیشگیری اولیه توسط متخصصان خبره و مجرب کشوری آموزش ببینند.

در همین راستا در تابستان امسال ۱۳ کارگاه آموزشی با دعوت متخصصان سازمان‌های متولی امر پیشگیری از جمله آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان جوانان هلال‌احمر، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان‌های مردم نهاد در پنج استان تهران، البرز، قم، آذربایجان‌غربی و فارس برگزار می‌شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه از الزامات پیمان سازمان ملل متحد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولویت دادن به موضوع پیشگیری اولیه از الزامات پیمان سازمان ملل متحد"، کلیک کنید.