این فیلم برگرفته از یک اتفاق واقعی است

کارگردان فیلم کوتاه «ناظر» همزمان با اکران آنلاین این اثر درباره شکل گیری ایده اولیه این اثر گفت: ایده این فیلم به نوعی برگرفته از یک اتفاق واقعی بود که سال ها پیش برای یکی از نزدیکانم رخ داده بود. البته جزییات آن اتفاق به این صورت نبود. او مامور حراستی بود که در موقعیتی، ناگزیر از تصمیم شده بود که به دلیل اتفاقی که رخ داده بود، فرزند خودش را لو بدهد یا ندهد؟

ابوالفضل عزیزی که با ایرامکس گفت وگو می کرد، ادامه داد: به صورت خلاصه می توانم بگویم آن اتفاق واقعی، خیلی از ایده اولیه فیلم من دور بود اما از آن وام گرفتم و بعد از مدت ها، آن جرقه اولیه تبدیل به فیلمنامه «ناظر» شد. من موقعیت بحرانی ای که برای کاراکتر اصلی این فیلم پیش می آید را بسیار دوست داشتم و احساسم این بود که واقعا تصمیم گیری در چنین موقعیتی آنقدر سخت است که می تواند برای این شخصیت ایجاد چالش کند. به همین دلیل از ابتدا برای خودم واضح نبود که قرار است که اتفاقی برای این کاراکتر رخ بدهد.

وی افزود: زمانی که شروع به نگارش فیلمنامه این اثر کردیم، به تصمیم گیری های مختلفی برای این موقعیت رسیدیم که طبیعتا کاراکتر ما را در موقعیت های مختلفی قرار می داد. همین که این چالش برای ما شکل گرفت و حتی به عنوان نویسنده نمی توانستیم تصمیم قطعی بگیریم که کاراکتر فیلم در پایان چه تصمیمی باید بگیریم، بیشتر مجاب شدیم که حتما این فیلم نامه را بنویسیم. احتمال هم می دادیم که مخاطب هم مانند ما قرار گرفتن در این موقعیت را دوست داشته باشد و سختی آن را درک کند.

این کارگردان درباره بازخوردهایی که از رونمایی «ناظر» در جشنواره فیلم کوتاه تهران داشته است، گفت: بعد از اینکه فیلم روی پرده رفت، خیلی مخاطبان آن را دوست داشتند، چراکه ایده اصلی فیلم تازه است و فضای تکراری ندارد. تا به امروز سه فیلم کوتاه ساخته ام که هیچ کدام ایده تکراری نداشته و این یکی از نقاط قوت کارنامه ام از نگاه خودم است. حتی ایده محوری دو فیلم کوتاه قبلی ام بعدها تبدیل به ایده محوری فیلم های بلند دیگری شدند.

عزیزی تصریح کرد: درباره فیلم کوتاه «ناظر» هم احساس می کنم اصلی ترین نقطه قوت کار، ایده تازه آن است. سعی ام این است که این رویکرد را در ادامه فیلمسازی ام هم دنبال کنم. واقعا هم رسیدن به ایده های تازه، بسیار سخت است. نگارش و تالیف یک فیلم نامه آنقدر سخت نیست که پیدا کردن ایده ناب برای آن می تواند سخت باشد.

کارگردان «ناظر» درباره بی رغبتی طیفی از فیلمسازان برای ساخت اثر با رویکرد معنوی و مذهبی گفت: این حس و حال به دلیل تجربه فیلمسازانی است که پیش تر با دلایلی غیرصادقانه سراغ این دست سوژه ها آمده اند و به همین دلیل هم غالبا مخاطب آثار آن ها را پس زده است. شخصا تلاش می کنم در فیلمسازی ام صادق باشم. به همین دلیل هم در پرداختن به موقعیت معنوی و مذهبی یک کاراکتر، تلاش می کنم ابعاد انسانی موقعیت او را بیشتر موردتوجه قرار دهم. یعنی موقعیتی را ترسیم می کنم که مخاطب احساس کند برای هر فردی می تواند رخ دهد. احساسم این است که مخاطب اینگونه بیشتر با اثر همراه می شود.

عزیزی در پایان مطرح کرد: نگاه خود من این است که ما این دست آثار را برای تبلیغ نمی سازیم. امروز با توجه به گستردگی ابزارهای ارتباطی و رسانه ای، دیگر حتی فضای رسانه هم نمی تواند مخاطب را مجبور به تماشای یک اثر کند. مخاطب در چنین فضایی به راحتی دست به انتخاب می زند و می تواند سنگین ترین فیلم ها با پروداکشن های بسیار بزرگ را هم پس بزند. به همین دلیل سعی می کنم مفاهیمی که می خواهم به مخاطب منتقل کنم، در لایه های پایین تر اثر باشد.

این فیلم برگرفته از یک اتفاق واقعی است

پایان خبر ایرامکس 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این فیلم برگرفته از یک اتفاق واقعی است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این فیلم برگرفته از یک اتفاق واقعی است"، کلیک کنید.