بایدن در قحطی غزه دست دارد

جو بایدن و دولت او به همدستی در ایجاد قحطی در غزه با عدم اقدام کافی با وجود هشدارهای مکرر کارشناسان و آژانس های امدادی متهم هستند.

به گزارش ایرامکس، بر اساس مصاحبه های صورت گرفته از کارمندان و مقام های وزارت خارجه و آژانس آمریکایی برای توسعه بین الملل به همراه آژانس های کمک رسان در غزه و اسناد مربوطه توسط روزنامه ایندیپندنت، مشخص شده که واشنگتن به درخواست ها برای استفاده از قدرت نفوذش در متقاعد کردن تل آویو برای اجازه دادن ورود کمک های کافی بشردوستانه به غزه با هدف توقف قحطی در این باریکه، بی اعتنایی کرده یا آنها را نادیده گرفته است.

مقام های سابق می گویند، ایالات متحده همچنین با ممانعت از تلاش های بین المللی برای برقراری آتش بس یا کاهش بحران، پوشش دیپلماتیک برای تل آویو فراهم کرد تا شرایط قحطی را ایجاد کند و ارسال کمک ها را تقریبا غیرممکن سازد.

«جاش پال»، از مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا که در اعتراض به حمایت این کشور از رژیم صهیونیستی استعفا کرد، به ایندیپندنت گفت: « این فقط چشم بستن بر قحطی ساخت دست بشر نیست، بلکه همدستی مستقیم است.»

بایدن در قحطی غزه دست دارد
کودکان غزه در تلاش برای گرفتن غذا

رژیم صهیونیستی قویا انکار کرده که بحران گرسنگی در غزه وجود دارد یا اینکه ارسال کمک ها محدود شده است. بر اساس اعلام دیده بان حقوق بشر، دستکم 32 نفر شامل 28 کودک در غزه به دلیل کمبود آب و سوءتغذیه جان باختند.

اگر بایدن نسبت به نگرانی هایی که به صورت علنی و خصوصی به اشتراک گذاشته می شد، واکنش قاطع تر نشان می داد، ممکن بود از مرگ آن کودکان و احتمالا تعداد بیشتری از آنها جلوگیری شود.

به گفته این مقام ها، از زمان اعلام اولین علایم هشداردهنده در ماه دسامبر، فشار شدید ایالات متحده بر تل آویو برای باز کردن گذرگاه های زمینی بیشتر و ارسال کمک ها به غزه می توانست مانع از وقوع بحران شود. اما بایدن از مشروط کردن کمک نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی خودداری کرد.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
نوزاد غزه گرفتار سوءتغذیه

بجای اینها، واشنگتن روشی نامناسب را در پیش گرفت که شامل انداختن بسته های غذایی از طریق هواپیما بر سر مردم و ایجاد یک اسکله موقت می شود. اکنون به گفته برنامه جهانی غذا، 300 هزار نفر در شمال غزه با یک قحطی تمام عیار روبرو شده اند و 2.3 میلیون نفر هم سطحی فاجعه آمیز از گرسنگی را تجربه می کنند.

سطح مخالفت در سازمان دولتی امدادی ایالات متحده که مسیول اداره کمک های خارجی غیرنظامی و مبارزه با گرسنگی جهانی است، بی سابقه بوده است.

حداقل 19 یادداشت نارضایتی داخلی از زمان آغاز جنگ توسط کارکنان USAID در انتقاد از حمایت ایالات متحده از جنگ در غزه ارسال شده است.

در یک یادداشت نارضایتی جمعی داخلی که در ماه جاری میلادی توسط بسیاری از کارمندان USAID تهیه شد، کارکنان، این آژانس و بایدن را به دلیل «عدم رعایت اصول بشردوستانه بین المللی و پایبندی به ماموریت خود برای نجات جانها» مورد حمله قرار دادند.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
کوک غزه

در پیش نویس این یادداشت از دولت خواسته شده تا فشاری را برای پایان دادن به محاصره غزه که باعث این قحطی شده، وارد کند.

«جرمی کانیندک»، کارمند ارشد USAID گفت: « ایالات متحده هم حمایت نظامی و هم دیپلماتیک را فراهم کرده است که قحطی را در غزه به وجود آورد.»

این تحقیق که توسط ایندیپندنت انجام شده است، ناکامی های مکرر دولت بایدن در اقدام قاطعانه در پاسخ به چندین ماه هشدار درباره قحطی قریب الوقوع است. این ناکامی ها تا امروز ادامه دارد.

کودکان غزه در معرض بیشترین خطر هستند

قحطی اول جان جوانترین ها را می گیرد. امروزه در غزه، بسیاری از مادران نمی توانند شیر مورد نیاز برای تغذیه نوزادان خود را تامین کنند، زیرا آنها غذای کافی برای خوردن ندارند. مردم ناامید از هر گونه رزق و روزی به خوردن خوراک حیوانات و جوشاندن علف متوسل می شوند. بسیاری از خانواده ها با یک وعده غذایی در روز زندگی می کنند.

«آرویند داس»، رهبر تیم بحران غزه در کمیته بین المللی نجات که ماه ها در غزه سپری کرده، توضیح داد که با گذشت ماه ها شاهد کودکانی با سوءتغذیه شدیدتر است.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
امدادگران آشپزخانه مرکزی جهانی

او گفت: «دیگر دیدن کودکان و زنانی که پوست و استخوان شده اند، عادی شده است. من کودکانی را دیده ام که در راهروها نشسته اند، نوزادانی بدون غذا، آب آشامیدنی مناسب و هیچ چیز. من چنین سوءتغذیه شدیدی را حتی در سودان، سودان جنوبی و سوریه هم ندیده ام.»

این قحطی مرگبار در روزهای اول جنگ پیش بینی شده بود. پاسخ رژیم صهیونیستی به عملیات طوفان الاقصی با محاصره فلج کننده ای که توسط یوآو گالانت، وزیر جنگ این رژیم اعلام شد، آغاز شده است.

او 9 اکتبر گذشته میلادی گفت: «ما یک محاصره کامل اعمال می کنیم. نه برق و نه آب و نه غذا و نه سوخت. همه چیز را متوقف می کنیم.»

و این صحبت ها، به واقعیت بدل شده است.

رژیم صهیونیستی وحشیانه ترین بمباران خود و محاصره فلج کننده غزه را در تلافی عملیات طوفان الاقصی آغاز کرد. از آن زمان به بعد مقامات فلسطینی می گویند که حملات دست کم 35 هزار کشته برجای گذاشته است که بیشتر آنها زن و کودک هستند.

رژیم صهیونیستی از همان روزهای اول ارسال کمک به نوار را به شدت محدود کرد. مقامات سازمان ملل و آژانس های امدادی به ایندیپندنت گفتند که بازرسی های جامع کامیون ها، محدودیت سیستمی تحویل و امتناع خودسرانه از ورود اقلام «دو منظوره» مانند کامیون ها و تجهیزاتی که اسراییل می گوید، می تواند توسط حماس در جنگ استفاده شود، گرسنگی و بحران قحطی را در غزه تشدید کرده است.

مصاحبه با بیش از 12 مقام سازمان ملل، امدادگران و دیپلمات هایی که کمک ها به غزه را هماهنگ می کنند، همچنین نشان داد که محدودیت هایی برای ارسال کمک ها در باریکه وجود دارد و فشار بر شمال نوار غزه را افزایش می دهد. جنگ شدید و ناامنی عمومی در سراسر نوار غزه همگی به کندی ارسال کمک ها دامن زده اند.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
ویرانی های غزه

حدود دو سوم جمعیت غزه قبل از جنگ به کمک های غذایی وابسته بودند و روزانه بیش از 500 کامیون از جمله سوخت وارد این منطقه می شدند. بین 7 اکتبر تا پایان فوریه، میانگین تعداد کامیون های وارد شده به 90 کامیون در روز کاهش یافت که کاهش 82 درصدی محسوب می شود.

رژیم صهیونیستی به شدت وجود بحران گرسنگی در غزه یا محدود کردن کمک ها را تکذیب می کند. واحد وزارت جنگ که وظیفه هماهنگی با فلسطینی ها را بر عهده دارد، موسوم به «هماهنگی فعالیت های دولتی» بارها به ایندیپندنت گفته که «هیچ محدودیتی» برای میزان کمک های ارسالی به غزه وجود ندارد و آنها «فعالانه» آن را تسهیل می کنند.

زیرساخت های حیاتی لازم برای تولید مواد غذایی نیز در اثر بمباران از بین رفته است. در 15 نوامبر، آخرین آسیاب گندم غزه بمباران شد و از کار افتاد؛ این بدان معنا بود که دیگر هیچ آرد و نانی وجود نداشت، بجز آنچه سازمان های خارجی می توانستند وارد کنند.

هشدارها آغاز شد

تلفات بمباران های اسراییلی در غزه به سرعت به هزاران نفر رسید اما خطر گرسنگی در پی آن مطرح شد.

تا دسامبر، دو نهاد بین المللی که توسط کشورها در سراسر جهان برای تعیین زمان وقوع قحطی استفاده می شد یعنی «طبقه بندی مرحله امنیت غذایی یکپارچه» و «شبکه سیستم های هشدار اولیه قحطی» به یک نتیجه رسیده بودند؛ قحطی قریب الوقوع بود و بیش از یک میلیون نفر را تهدید می کرد.

کانینداک، که به مدت سه سال ریاست دفتر کمک های خارجی در بلایای طبیعی USAID را بر عهده داشت، گفت که این هشدارها باید کاخ سفید را مجبور به اقدام فوری می کرد. اگر همین شرایط در اکثر کشورهای جهان وجود داشت، حتما چنین اقدامی صورت می گرفت. اما ایالات متحده سرسختانه از انجام هر کاری که مانع تلاش های جنگی اسراییل شود، امتناع کرده بود.

وی به ایندیپندنت گفت: «وقتی هشدارها به آستانه خطر برسند، باید اقدامی فوری و عاجل صورت بگیرد که شامل ارسال کمک و اقدامات دیپلماتیک است. اما دولت بایدن اصلا به روی خودش نیاورد.»

بایدن در قحطی غزه دست دارد
بایدن و نتانیاهو

سخنگویان دولت بایدن، در پاسخ به سوالات ایندیپندنت، مرتبا درخواست های مکرر بایدن از دولت اسراییل برای باز کردن گذرگاه های بیشتر برای کمک ها را برجسته می کنند و به افزایش موقت کامیون های کمک رسانی که وارد غزه می شوند به عنوان دلیلی بر اثربخشی حرف های رییس جمهور آمریکا اشاره کرده اند.

آنچه که آنها نگفتند این حقیقت است که این کمک ها اصلا برای پاسخ به این بحران بزرگ مناسب و کافی نیستند. گرسنگی همچنان دارد گسترش می یابد و هنوز هم کاخ سفید از استفاده از اهرم فشار خود با تهدید به مشروط کردن ارسال کمک های نظامی به رژیم صهیونیستی طفره می رود.

کانینداک ادامه داد: «پشت صحنه دولت بایدنی قرار دارد که اسراییل را به سمت بازگشایی گذرگاه ها سوق می دهد اما در عین حال همچنان به اسراییل کمک نظامی می کند.»

اسناد داخلی USAID که توسط ایندیپندنت مشاهده شد، نشان داد که کارکنان نگرانی های خود را در مورد عدم اقدام زنجیره ای به سامانتا پاور، مدیر این آژانس و دیگر مقام های ارشد در قالب نامه ها و یادداشت های داخلی منتقل می کردند که البته این یادداشت ها بی فایده بوده است.

تا اواسط ژانویه، آژانس های امدادی در غزه درخواست های ناامیدانه ای را برای آتش بس بشردوستانه صادر کردند تا بتوان به این طریق مواد غذایی را تحویل مردم در غزه داد. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز گزارش داد که 378 هزار نفر در غزه با سطوح فاجعه بار گرسنگی روبرو هستند و همه 2.2 میلیون نفر در غزه با ناامنی حاد غذایی مواجهند.

مایکل رایان، مدیر امور اضطراری بهداشت جهان نیز در یک نشست خبرید ر 31 ژانویه گفته بود: «اینجا جمعیتی داریم که از گرسنگی و قحطی در معرض خطر مرگ هستند. اینجا مردمی هستند که دارند به آستانه مرگ می روند.»

آنروا قدرت عملکرد خود را از دست داد

با ادامه جنگ، گرسنگی در ماه بعد به سرعت گسترش یافت. در 27 فوریه، سه مقام ارشد سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفتند که حداقل 576 هزار نفر اکنون «یک قدم با قحطی» فاصله دارند.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
قحطی غزه

مدیر دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز گفت: «متاسفانه با توجه به این تصاویر وحشتناکی که امروزه شاهدش هستیم، احتمال بدتر شدن و وخیم تر شدن وضعیت در غزه وجود دارد.»

یک راه حل ساده

با توجه به وضعیت بشری در غزه، راه حل این مشکل ساده است؛ یک آتش بس که بتوان کمک های غذایی و دیگر کمک های مورد نیاز را به باریکه وارد کرد تا به این وسیله از یک قحطی جلوگیری شود.

اما تلاش هایی برای برقراری آتش بس در غزه در شورای امنیت سازمان ملل توسط آمریکا و از جانب تل آویو گرفته شده است.

لیندا توماس گیرینفیلد، سفیر آمریکا در شورای امنیت با توجیه سومین وتوی این تلاش در 20 فوریه، گفت که آتش بسی فوری مذاکرات چندجانبه برای میانجی گری یک وقفه در جنگ و آزادی اسرای اسراییلی را به مخاطره می اندازد.

در نبود یک آتش بس گسترده، گروه های حقوق بشری از بایدن خواستند تا از قدرت نفوذ خود برای فشار بر تل آویو به منظور اجازه دادن فوری ارسال کمک ها به غزه که مورد نیاز برای توقف قحطی است، استفاده کند. اما بایدن لجوجانه حتی این پیشنهاد مشروط کردن کمک ها به اسراییل را رد کرد.

«یان اگلند»، دبیرکل شورای آوارگان نروژ که یک گروه حقوق بشری با ده ها نیرو در غزه است، گفت که نامه ای به وزیر خارجه آمریکا در اکتبر نوشت و به وی تاکید کرد تا یک هیات ناظر بین المللی در مرزهای غزه ایجاد کند تا روند ارسال کمک ها را تسهیل کند بجای آنکه این رویه را در اختیار اسراییلی ها بگذارد اما درخواست او به جایی نرسید.

اگلند گفت، زمانی که سران اسراییل تهدید به تخریب گسترده در روزهای اول پس از حمله حماس کردند، ایالات متحده باید می دانست که چه اتفاقی برای غزه می افتد.

تصمیم نهایی بایدن

دوم آوریل گروهی از اعضای آشپزخانه مرکزی جهانی در پی سه حمله پهپادی رژیم صهیونیستی در غزه کشته شدند. این گروه اعلام کرد اعضایش در حالی که با خودرویی با لوگوی این نهاد بین المللی در جاده بودند، هدف قرار گرفتند.

بایدن در قحطی غزه دست دارد
خرابی های غزه

«خوزه آندرس»، موسس این نهاد بین المللی چند روز پس از کشته شدن اعضای این گروه در مقاله ای برای نیویورک تایمز نوشت: این حمله نتیجه مستقیم سیاستی است که جلوی ارسال کمک های غذایی را گرفته و در عین حال، اسراییل را به مسدود کردن ارسال کمک های غذایی و دارویی برای غیرنظامیان متهم کرد.

واکنش کاخ سفید اما این بار متفاوت بود. آندرس، دوست بایدن است و چهره ای مشهور در واشنگتن دی.سی. برای نخستین بار از زمان آغاز درگیری در غزه، بایدن این مساله را مطرح کرد که آمریکا شاید باید حمایتش از اسراییل را متوقف کند اگر که تل آویو فورا اقداماتی جدی در راستای حفاظت از جان غیرنظامیان انجام ندهد.

بایدن در تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دو روز پس از کشته شدن اعضای آشپزخانه مرکزی جهانی، این را گفت که اسراییل باید یکسری اقدامات شفاف، ویژه و قاطع را برای رسیدگی به مساله تلفات غیرنظامیان انجام دهد.

رژیم صهیونیستی هم فورا سه کریدور بشردوستانه را به سمت غزه باز کرد که شامل گذرگاه «ارز» در شمال این باریکه است.

اما هنوز درخواست ها از سوی سازمان های کمک رسان هشدار دهنده بود. دیده بان حقوق بشر در گزارش خود در 9 آوریل، رژیم صهیونیستی را به «تداوم ارتکاب جنایات جنگی مجازات دسته جمعی، ممانعت عمدی در کمک های بشردوستانه و استفاده از گرسنگی دادن غیرنظامیان به عنوان سلاح جنگی» متهم کرد.

در سندی که توسط مقامات آژانس USAID تهیه شد و در اوایل آوریل در هافینگتون پست فاش شد، آمده است که «آستانه حمایت از تصمیم قحطی احتمالا قبلا رد شده است» و سطح گرسنگی و سوء تغذیه در غزه «در تاریخ مدرن بی سابقه است.»

در یادداشت جداگانه ای که توسط مقام های USAID به بلینکن داده شد، مشخص شد که اسراییل شاید الزامات کاخ سفید درباره کمک نظامی آمریکا را نقض کرده باشد.

سازمان ملل بارها گفته که تا زمان اعلام رسمی قحطی، برای جلوگیری از مرگ هزاران نفر دیر خواهد بود. این اعلامیه مستلزم مجموعه ای دقیق از داده ها است که تا زمانی که دسترسی به شمال غزه به دلیل درگیری ها وجود ندارد، امکان پذیر نیست.

بر اسا آمارهای سازمان ملل، بیش از نیمی از جمعیت غزه یعنی 1.1 میلیون نفر با ناامنی جدی غذایی روبرو هستند. این آمار، بیانگر بالاترین جمعیتی است که تاکنون در سطح جهانی ثبت شده است. از هر سه کودک، یکی زیر دو سال با سوءتغذیه جدی دست و پنجه نرم می کند.

البته اوضاع از این هم بدتر است.

رژیم صهیونیستی به رفح هم حمله کرده که آخرین مامن مردم غزه است و بیش از یک میلیون نفر آواره در آن ساکن هستند.

در میان این افراد، 600 هزار کودک است که در چادر یا در ساختمان های مملو از جمعیت یا حیاط بیمارستان ها ساکن هستند.

یکی از کارمندان USAID که خواست نامش فاش نشود، به ایندیپدنت گفت: «فکر می کنم آمریکا در ایجاد شرایط منتهی به قحطی در غزه دست دارد. این فقط به اقدامات ناکافی واشنگتن مربوط نمی شود مسیولیت ما در این باره خیلی بیشتر است.»

پایان خبر ایرامکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بایدن در قحطی غزه دست دارد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بایدن در قحطی غزه دست دارد"، کلیک کنید.