بدون حل مشکل تحریم و اف ای تی اف امکانی برای پیشرفت نیست/ میراث دولت سیزدهم چیست؟

به گزارش خبرگزاری ایرامکس، عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با ایرامکس با اشاره به شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد تاکید کرد: مهمترین نکته ای که در این مسیر باید مورد توجه قرار گیرد این است که دولت باید بر کاهش شکاف اجتماعی و افزایش انسجام متمرکز شود و این مهم جز با توجه به خواسته های مردم امکان پذیر نیست.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه خواسته های دولت و ملت به حوزه های سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و حتی مسایل فرهنگی برمی گردد، گفت: دولت باید رویکرد خود را در زمینه سیاست های خارجی اصلاح کند، ما در حال حاضر کارنامه ی قابل بحثی در این زمینه داریم. تجربه این سال ها نشانگر این بود که بدون تعامل با دنیا و ماندگاری مشکل تحریم ها و اف ای تی اف صرفا می شود برای بقا تلاش کرد و نمی توانیم به رشد و توسعه اقتصادی دست پیدا کنیم.

به ابربحران ها فکر کنید

حسینی با اشاره به اینکه تداوم بحران سبب شده بسیاری از مشکلات و بحران های ایران به ابربحران تبدیل شوند، گفت: متاسفانه کشور با ابربحران هایی در زمینه ی فرونشست زمین، آب، محیط زیست، ناترازی انرژی و ناترازی صندوق های بازنشستگی مواجه است و از آن سو دولت نه تنها گامی برای حل این معضلات برنداشته بلکه با اتحاذ سیاست هایی به اعتماد ملی نیز آسیب زده زده است از این رو در کنار بازگراندن اعتماد عمومی برنامه ریزی دقیق برای حل ابربحران ها باید در دستور کار قرار گیرد.

بدون حل مشکل تحریم و اف ای تی اف امکانی برای پیشرفت نیست/ میراث دولت سیزدهم چیست؟

میراث دولت سیزدهم چه بود؟

حسینی با تاکید بر اینکه در کنار مشکلات متعددی که وجود دارد، دولت سیزدهم دستاورد قابل اعتنایی نیز برای دولت آتی به جا گذاشت، گفت: مهمترین دستاورد این دولت این بود که ما بعد از چند سال ما توانستیم تولید نفت را از دو میلیون و هشتصد هزار بشکه به سه میلیون و چهار صد هزار بشکه افزایش بدهیم، افزایش درآمدها و افزایش تولید نفت و از طرف دیگر افزایش صادرات نفت به اقتصاد کشور کمک کرد و ما رشد 17.5 درصد در بخش نفت داشتم همچنین3.5 درصد رشد هم در بخش صنعت گزارش شده که این ها روی هم سبب شد که سال جاری سال نسبتا بهتری نسبت به سال های قبل و سال گذشته باشد. در کنار تلاش دولت برای گسترش روابطه با کشورها منطقه البته باید به تورم های بالا نیز اشاره کرد. متاسفانه ما تورم بسیار بالا در محدوده 60 ردصد را نیز شاهد بودیم که نتیجه ی حذف ارز ترجیحی، بدون مطالعه کافی بود.

وی گفت: وزرای دولت سیزدهم اغلب وزرای کم تجربه ای بودند گمان می بردند که ریشه اصلی مشکلات کشور کم کاری و بی انگیزگی است اما در عمل دیدند کار مهم نیست چرا که دولت سیزدهم در مدت زمان کوتاهی دلاری که 25 هزار تومان بود را به محدوده ی قیمتی 57 هزار تومان رساند و عدم مهار تورم نیز سبب شد بخش های مهمی از طبقات متوسط به جمعیت فقیرا و محرومان اضافه شوند.

او ابراز امیدواری کرد دولت آتی کابینه ای واقع گرا داشته باشد و تاکید کرد: برخی فکر می کردند صرف جوانی و انگیزه، می توانند موفق بشوند اما فرصت های بزرگی در تیم اقتصادی ناهماهنگ کابینه از کف رفت و حالا این درس های بزرگ باید سبب شود که دولت چهاردهم در انتخاب کابینه، تخصص، سابقه و البته توان مدیریتی را مد نظر قرار دهد و امیدواریم چنین اتفاقی رخ بدهد. 223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بدون حل مشکل تحریم و اف ای تی اف امکانی برای پیشرفت نیست/ میراث دولت سیزدهم چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بدون حل مشکل تحریم و اف ای تی اف امکانی برای پیشرفت نیست/ میراث دولت سیزدهم چیست؟"، کلیک کنید.