برنامه «پیشران های فناوری» اجرا می شود/ ضرورت توزیع حمایت های مالی هوشمندانه با مجموعه های اثر گذار

موسس یک شتاب دهنده مطرح کرد؛

برنامه «پیشران های فناوری» اجرا می شود ضرورت توزیع حمایت های مالی هوشمندانه با مجموعه های اثر گذار

مدیریت شتاب دهنده گفت: شتاب دهنده ها برای ایجاد اشتغال پایدار مورد حمایت های مالی در خور توجه قرار نمی گیرند در حالی که حمایت های مالی دولت باید هوشمندانه میان مجموعه های اثرگذار توزیع شود.

دکتر علی اکبر حداد مشهدریزه، رییس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه فردوسی، موسس و مدیرعامل یک شتاب دهنده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ایرامکس گفت: ازبین بیش از هزار شتاب دهنده کشور که ارگان های مختلف از جمله معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری مجوز شتاب دهی آنها را ارزیابی می کنند، تنها 40 شتاب دهنده حایز صلاحیت انتخاب شده اند. خوشبختانه این شتاب دهنده در زمستان سال گذشته موفق به اخذ گواهی احراز صلاحیت شده است.

عضو هییت علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اکنون این شتاب دهنده در حوزه زیست فناوری فعالیت دارد و از ابتدای تاسیس تاکنون 150 هسته فناور را سازمان دهی کرده است. 3 خروجی این شتاب دهنده نیز در حوزه زیست فناوری، صنایع غذایی و الکترونیک منجر به تجاری سازی و عرضه محصولات به بازار شده است.

زیست فناوری نقش کلیدی در تمام صنایع دارد

حداد مشهد ریزه به جایگاه زیست فناوری ایران اشاره کرد و در این خصوص گفت: امروزه بسیاری از صنایع از صنعت نفت گرفته تا زیست محیطی، صنایع غذایی، سلامت، دام و طیور و… به زیست فناوری ارتباط دارند. در حوزه زیست فناوری چند موضوع کلیدی دارای اهمیت است. به عنوان مثال ما ادعای تولید دارو داریم، اما آیا می توانیم مدعی باشیم که پیش ماده های آن را نیز تولید می کنیم؟ در صنعت سلامت نیز گاهی اظهار می کنیم به خوکفایی رسیده ایم، اما ناگهان با کمبود برخی از اقلام دارویی مواجه می شویم، زیرا دانش فنی پیش ماده های این اقلام را نداریم در نتیجه در تهیه پیش ماده های لازم دچار کمبود می شویم.

وی بیان کرد: گاهی در تامین نهاده های حوزه زیست فناوری نیز دچار مشکل هستیم. در حال حاضر مبحثی تحت عنوان آنزیم ها مطرح است. سالانه چندین تن آنزیم وارد کشور می شود. این آنزیم ها در صنعت شوینده، دام و طیور و بعضی از صنایع دیگر کاربرد دارند.

وی تصریح کرد: هرچند برحسب کاربرد های گسترده زیست فناوری، ایران به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است، اما نیاز به حمایت های ویژه از دانش آموختگان دانشگاهی حوزه های مختلف دارد؛ در ابعاد مختلف از سطح یک اکوسیستم کوچک مانند این زیست بوم تا اکوسیستم نوآوری شرق کشور و. در بسیاری از موارد وابسته به برخی از تکنولوژی ها داریم از اینرو باید حمایت های ویژه ای از گروه های مختلف شود.

موسس و مدیرعامل این شتاب دهنده گفت: جای بسی خوشحالی است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در رویکرد جدیدش برنامه های ویژه ای در این خصوص تحت عنوان پیشران های فناوری در نظر گرفته که یکی از آنها، در ارتباط با پیشران های زیست فناوری است.

شتاب دهنده ها برای ایجاد اشتغال پایدار نیازبه پشتوانه مالی دارند

رییس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه فردوسی به برخی از مشکلات این شتاب دهنده اشاره کرد و در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ایرامکس گفت: یک روزی 100 تا 150 نفر در این شتاب دهنده فعالیت داشتند. این افراد به امیدی در این مجموعه فعالیت می کردند. من معلم دانشگاه، این مرکز شتاب دهی را برخلاف خیلی از مراکز دیگر شتابدهی که با پشتیبانی های مالی عظیم ایجاد شده اند با دست خالی و با حقوق دانشگاهی ایجاد کرده ام. شکر خدا گام به گام هم توسعه پیدا کرده است. این افراد نگاه امیدوارانه به این مجموعه داشتند، اما متاسفانه با گذر زمان و به علت عدم حمایت های مالی ارگان ها و سازمان ها، دچار ریزش این افراد شدیم.

وی تاکید کرد: زمانی که مدیری قصد ایجاد اشتغال پایدار دارد باید 1 – 2 میلیارد تومان هزینه صرف کند. چگونه می توان برای 100 نفر بدون هیچ گونه پشتوانه مالی اشتغال پایدار ایجاد کرد؟ من برای راه اندازی این شتاب دهنده حتی خانه شخصی خودم را نیز فروختم، اما متاسفانه پشتوانه و حمایت مالی چندانی نشدم. به عنوان مثال به دلیل یک میلیارد تومان کمک بلاعوضی که معاونت علمی پیشین وعده داده بود، حساب های مالی من به مدت 6 – 9 ماه مسدود شد و من نتوانستم در این مدت پولی جا به جا کنم، در حالی که مجموعه ای پویا و توانا در شرق کشور ایجاد کرده بودم و برخلاف مجموعه های صوری دیگر حمایت کلان نشده ام. خوشبختانه با وجود همه این مشکلات امروز مجموعه ما دستاورد های خوبی کسب کرده است.

حداد مشهد ریزه در پایان خاطرنشان کرد: مشکل اصلی مجموعه هایی مانند ما این است که مورد حمایت های مالی در خور توجه قرار نمی گیریم. در حالی که حمایت های مالی باید هوشمندانه به مجموعه های اثرگذار توزیع شوند. امیدواریم در رویکرد جدید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان این اتفاق مهم رخ دهد.

برنامه «پیشران های فناوری» اجرا می شود/ ضرورت توزیع حمایت های مالی هوشمندانه با مجموعه های اثر گذار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه «پیشران های فناوری» اجرا می شود/ ضرورت توزیع حمایت های مالی هوشمندانه با مجموعه های اثر گذار" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه «پیشران های فناوری» اجرا می شود/ ضرورت توزیع حمایت های مالی هوشمندانه با مجموعه های اثر گذار"، کلیک کنید.