بلایی که چربی شکمی سر مغز می آورد

بلایی که چربی شکمی سر مغز می آورد

آفتاب نیوز :

یک مطالعه جدید نشان می دهد افراد میانسالی که چربی شکمی زیادی در اطراف اندام های داخلی خود دارند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر در سنین بالاتر قرار دارند.

به نقل از مدیسن نت، بر اساس یافته های جدید، این چربی پنهان شکمی که به عنوان چربی احشایی شناخته می شود، مربوط به تغییرات مغز تا 15 سال قبل از بروز اولین علایم آلزایمر است.

برای این مطالعه، محققان اسکن مغز 54 فرد بین 40 تا 60 سال را با میزان چربی شکمی، BMI، چاقی و مقاومت به انسولین مقایسه کردند.

این اسکن ها اندازه مغ ز افراد و همچنین سطوح آمیلویید بتا و پروتیین های تاو را که قبلاً با آلزایمر مرتبط بودند، بررسی کردند.

دکتر مهسا دولتشاهی، محقق ارشد از دانشگاه واشنگتن، می گوید: «اگرچه مطالعات دیگری وجود داشته است که BMI را با آتروفی مغز یا حتی خطر زوال عقل بالاتر مرتبط می کند، اما هیچ مطالعه قبلی نوع خاصی از چربی را با پروتیین واقعی بیماری آلزایمر در افراد دارای شناختی عادی مرتبط نکرده است.»

محققان دریافتند افرادی که چربی احشایی بیشتری در مقایسه با چربی موجود در زیر پوستشان دارند، سطوح آمیلویید بالاتر در قشر پراکونیوس دارند، منطقه ای که در بیماری آلزایمر زود تحت تاثیر آسیب شناسی آمیلویید قرار می گیرد.

به گفته محققان، این رابطه در مردان بدتر از زنان بود و اندازه گیری چربی احشایی بالاتر نیز با افزایش التهاب در مغز مرتبط بود.

دولتشاهی گفت: «ترشحات التهابی چربی احشایی، برخلاف اثرات بالقوه محافظتی چربی زیر جلدی، ممکن است منجر به التهاب در مغز شود که یکی از مکانیسم های اصلی در ابتلاء به بیماری آلزایمر است.»

این یافته ها می تواند به پزشکان در تشخیص و درمان افراد در معرض خطر ابتلاء به آلزایمر کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بلایی که چربی شکمی سر مغز می آورد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بلایی که چربی شکمی سر مغز می آورد"، کلیک کنید.