تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزاد شده اوکراین در 2023 بیشتر است

به گزارش ایرامکس، رسانه آمریکایی در گزارشی نوشته، با وجود محدود بودن تصرفات روسیه در میدان جنگ اوکراین طی هفته های گذشته، تحلیلگران می گویند همین اندازه نیز موجب پراکنده شده ارتش اوکراین در یک منطقه جغرافیایی گسترده شده است.

جنگ اوکراین در فوریه سال میلادی جاری به سومین سال خود وارد شد و تلاش های بین المللی برای توافق صلح میان طرفین از طریق مذاکرات نیز بی نتیجه مانده است.

به گزارش ایرامکس، در همین حال، وزارت دفاع روسیه طی هفته های اخیر اعلام کرد که نیروهای این کشور پنج روستای مرزی در منطقه خارکیف اوکراین را تصرف کرده اند.

در این مطلب که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، آمده است: روسیه در امتداد خط مقدم 600 مایلی در اوکراین، نقاط متعددی را هدف قرار داده و مواضع بیشتری را در مقابل ارتش اوکراین که در انتظار از راه رسیدن نظامیان و تسلیحات بیشتر است، از آن خود کرده است.

تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزادسازی شده اوکراین در 2023 بیشتر است
جبهه خارکیف

در روزهای اخیر، حمله روسیه به منطقه خارکیف اوکراین موجب آوارگی هزاران نفر شده است. برخی کسانی که از این منطقه گریخته اند، می گویند که این حمله از حمله پیشین نیز گسترده تر بوده و ارتش روسیه همچنین با پیش روی به سمت جنوب نیز تصرفات بیشتری داشته است.

تحلیلگران با وجود محدود بودن تصرفات روسیه بر اهمیت آن تاکید کرده اند، چراکه این امر موجب پراکنده شدن ارتش اوکراین در یک منطقه جغرافیایی گسترده می شود.

«مکس برگمان» مدیر برنامه اروپا، روسیه و اورسیا در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در این باره می گوید: «آن ها به دنبال آسیب پذیر ساختن طرف اوکراینی هستند و از هر طرف فشار می آورند.»

تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزادسازی شده اوکراین در 2023 بیشتر است
نقاط مهم پیشروی های روسیه در خارکیف

در ادامه این مطلب آمده است: بزرگی مناطقی که روسیه در هفته های اخیر تصرف کرده، تقریبا یک سوم بیشتر از مناطقی است که اوکراین طی ضدحملات بی رمق خود در سال 2023 بازپس گرفته بود.

تحلیلگران می گویند، این فشارها از سوی روسیه می تواند به نبود سربازگیری و اعزام نیروهای جدید به جبهه ها در اوکراین نیز مرتبط باشد؛ بسیاری از کسانی که به خدمت اجباری سربازی فراخوانده شده اند، هنوز آموزش ندیده اند. تحلیلگران همچنین به تاخیر هفته ماهه واشنگتن در تایید کمک های مالی بیشتر به اوکراین اشاره کردند. ذخایر گلوله های توپ و دیگر مهمات دوربرد رو به کاهش است و از اقدامات دفاعی اوکراین ممانعت می کند.

در بخش پایانی این گزارش مطرح شد: «گیان جنتایل» سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا و از مورخان ارشد اندیشکده آمریکایی «رند» در این باره می گوید، این حمله جدید از سوی روسیه (به خارکیف) به معنای آن است که اوکراین باید نیروهایش را پراکنده کند، به ویژه به سمت شمال و این امر مانع تلاش های اوکراین برای انجام دادن یک حمله می شود.

تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزادسازی شده اوکراین در 2023 بیشتر است
(سمت راست) مناطق تصرف شده توسط روسیه از آوریل 2024، (سمت چپ) مناطق آزادسازی شده توسط اوکراین طی ضدحملات 2023

با نفوذ عمیق تر روسیه در خاک اوکراین، غیرنظامیانی که در مناطق خط مقدم سکونت دارند، با این تصمیم بدیهی روبه رو هستند که یا خانه هایشان را ترک کنند یا تحت اشغال روسیه زندگی کنند. ساکنانی که سنشان بیشتر است و پیشروی روسیه در روستاها و شهرهای کوچکی مانند وُچانسک را از سر گذرانده اند، این بار با تشدید حملات توپخانه ای روسیه تصمیم به فرار گرفته اند.

«والنتینا ایلیِنکو» ساکن هفتادوسه ساله این مناطق درباره ارتش روسیه به واشنگتن پست گفت: «فکر می کنید به این روستاها نیاز دارند؟ دیگر چیزی باقی نمانده است. آن ها قصد دارند ادامه بدهند. تمام ما را برای برنامه های بعدی شان بیرون می کنند.»

310310

تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزاد شده اوکراین در 2023 بیشتر است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزاد شده اوکراین در 2023 بیشتر است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصرفات اخیر روسیه از مناطق آزاد شده اوکراین در 2023 بیشتر است"، کلیک کنید.