حافظه و تمرکزتان را با این 4 روش تقویت کنید

حافظه و تمرکزتان را با این 4 روش تقویت کنید

آفتاب نیوز :

استفاده کردن و درگیر کردن خود با تمرینات مغز، مانند تکمیل یک جدول سودوکو، توانایی های شناختی که شامل تصمیم گیری، قضاوت و حل مسیله می شوند را افزایش می دهد، حافظه را تقویت می کند و به طور کلی سلامت ذهن را ارتقا می دهد.

عواملی مانند استرس، افزایش سن، خواب ناکافی یا سبک زندگی ناسالم می توانند عملکرد مغز را تضعیف کنند و تاثیر قابل توجهی بر عملکرد شناختی ما داشته باشند. در اینجا به چهار تمرین که پژوهش ها نشان داده اند باعث افزایش توانایی مغز می شوند اشاره شده است.

1-مطالعه فعال و یادداشت برداری

هنگام مطالعه، با یادداشت برداری یا خط کشیدن نکات کلیدی، فعالانه با مطالب درگیر شوید. این روش می تواند منجر به افزایش تمرکز، درک و بهبود حافظه شود.

2- یادگیری یک زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید برای بهبود کارکرد های مغز بسیار مفید است و باعث بهبود عملکرد های شناختی، تقویت حافظه و تقویت مهارت حل مسیله می شود. به خاطر داشته باشید هدف این نیست که بر یک زبان کاملا مسلط و متخصص شوید. یک راه آسان استفاده از برنامه های یادگیری زبان آنلاین بر روی تلفن همراه است که با رویکرد ساختاریافته و فعالیت کم روزانه می توانید با یک زبان جدید آشنا شوید.

3- مراقبه (مدیتیشن)

از آنجایی که بسیاری از بدکارکردی هایی که برای مغز به وجود می آید ناشی از استرس است، تمرین های مراقبه می توانند به بهبود عملکرد مغز بسیار کمک کنند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که تمرین های مراقبه و ذهن آگاهی می توانند باعث بهبود فرآیند های شناختی مثل توجه، حافظه کاری و عملکرد های اجرایی و فرآیند های فراشناختی مانند سازماندهی، برنامه ریزی و مهارت های حل مسیله شوند.

4- شطرنج

از آنجایی که بازی شطرنج نیاز به برنامه ریزی استراتژیک و توجه متمرکز دارد و یک تمرین ذهنی برای کل مغز فراهم می کند. تجزیه و تحلیل 24 مطالعه نشان می دهدکه آموزش شطرنج می تواند پیشرفت ریاضی و شناختی کلی را در دانش آموزان دبستانی و راهنمایی افزایش دهد.

4 تمرین برای تقویت حافظه و تمرکز

در مجموع تمرینات مختلف مغز به عنوان ابزاری پویا برای انعطاف پذیر نگه داشتن ذهن ما عمل می کند. آن ها همچنین ممکن است به تغییرات ساختاری در مغز کمک کنند و باعث بهبود عملکرد آن حتی در بزرگسالی شوند. سعی کنید تقویت توانایی های شناختی مغز را به بخش منظمی از روزمره خود تبدیل کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حافظه و تمرکزتان را با این 4 روش تقویت کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حافظه و تمرکزتان را با این 4 روش تقویت کنید"، کلیک کنید.