حساس تر از پرسپولیس و استقلال؛امشب ریال مقابل دورتموند!

ایمان گودرزی؛ ریال مادرید به دنبال اضافه کردن یک صفحه دیگر به ماجرای عاشقانه اش با جام قهرمانی اروپا است. این تیم که در بازی امشب برابر بوروسیادورتموند پانزدهمین قهرمانی و ششمین جامش در 10 سال اخیر را جست وجو می کند، در پی ایجاد دوران سلطه جدید است مثل ابتدای مسابقات از سال 1956 که پنج بار پیاپی قهرمان شد و یکی دیگر را در سال 1966 به دست آورد.
اما بعد از آنکه تیم متشکل از امثال آلفردو دی استفانو، فرانس پوشکاش، پاکو خنتو و ریموند کوپا ریال را به عنوان سلطان اروپا جا انداختند، 32 سال دردناک طول کشید تا دوباره بر قله اروپا بایستند.
رقبا ریال را مسخره می کردند که قهرمانی هایش به دوران تصاویر سیاه و سفید برمی گردد تا اینکه نسل رایول گونزالس، فرناندو هیرو و روبرتو کارلوس در دوران تصاویر تمام رنگی سه بار در پنج سال قهرمان شدند.
اما 12 سال دیگر طول کشید تا تلاش برای رسیدن به لا دسیما یا جام دهم که برای رییس باشگاه، فلورنتینو پرس عقده شده بود، به نتیجه برسد؛ تیم کهکشانی چند صد میلیون دلاری نتوانسته بود او را به آرزویش برساند. به هر حال ریال از اشتباهات گذشته آموخت و به جای پرداخت پول های بی حساب برای نام های بزرگی که دوران اوج را پشت سر گذاشته بودند، به بازیکنان باانگیزه رو آوردند و تلاش کردند خودشان کهکشان درست کنند.
تونی کروس را از بایرن مونیخ، سرخیو راموس را از سویا، کریم بنزما را از لیون، گرت بیل را از تاتنهام و کریستیانو رونالدو را از منچستریونایتد خریدند، همه زیر 24 سال تا دهه بعد به نام آنها باشد. باشگاه همچنین توجه ویژه ای به برزیل داشت و سیستم پرورش استعداد دارنده پنج قهرمانی جهان را دنبال می کرد. مارسلو و کاسمیرو با شش میلیون یورو آمدند و اسطوره های باشگاه شدند.
تیم جوان و بااستعداد زیر نظر کارلو آنچلوتی و زین الدین زیدان گروه منسجمی را تشکیل دادند و همان سلطه ای که ریال بیش از نیم قرن به دنبالش بود، شکل گرفت.
بعد از لادسیمای 2014 با آنچلوتی، سه بار پیاپی با زیدان قهرمان شدند و آنچلوتی دوباره در سال 2022 تیم را به قهرمانی رساند در فصلی که پر از کامبک های فوق العاده بود تا ثابت کنند بعد از جدایی رونالدو در سال 2018 تیم دوباره متحد و منسجم شده است. حالا دو سال گذشته و دوباره برای قهرمانی پشت در هستند در حالی که از تیم قهرمان لا دسیما تنها دنی کارواخال مانده که در ترکیب اصلی باشد اما بازیکنان جوان پا پیش گذاشته اند و می خواهند موفقیت باشگاه را تداوم بخشند.
رونالدو، راموس، مارسلو، بنزما و کاسمیرو خیلی وقت است رفته اند. کروس آخرین بازی اش را انجام می دهد و بعد از یورو فوتبال را کنار می گذارد. لوکا مودریچ 38 ساله هم گاهی به زمین می آید و تیم سرشار از استعداد را کمک می کند. نوبت امثال وینیسیوس جونیور، جود بلینگام و رودریگو است که پیراهن سفید معروف را به تن کنند و دوران سلطه ای دوباره برای ریال بسازند.

حساس تر از پرسپولیس و استقلال؛امشب ریال مقابل دورتموند!

اخبار تیمی ریال مادرید
داوید آلابا که در فینال سال 2013 به همراه تونی کروس در قالب تیم بایرن مونیخ به رویای قهرمانی دورتموند پایان داد، دچار مصدومیت رباط صلیبی شده و در یورو 2024 هم نمی تواند اتریش را همراهی کند. او و اورلین شوامنی، دو مصدوم ریال برای این بازی هستند، آندری لونین، دروازه بان اوکراینی هم دچار بیماری شده و به همراه تیم به لندن پرواز نکرده و امروز به تنهایی به لندن سفر خواهد کرد. برای همین مشکل انتخاب دروازه بان هم تا حدی برای آنچلوتی حل می شود و تیبو کورتوآی کاملاً آماده درون دروازه تیم قرار می گیرد.
درخشش خوسلو در نیمه نهایی مقابل بایرن مونیخ هم برای اینکه همکاری زوج برزیلی، وینیسیوس جونیور و رودریگو را مختل کند، کافی نخواهد بود.

ترکیب احتمالی
کورتوآ؛ کارواخال، رودیگر، ناچو، مندی؛ والورده، کاماوینگا، کروس؛ بلینگام؛ رودریگو، وینیسیوس جونیور

اخبار تیمی بوروسیادورتموند
تنها نکته مبهم در مورد تیم بوروسیادورتموند برای بازی امشب رسیدن یا نرسیدن سباستین هالر است که بعد از مصدومیت مچ پا به تمرین های تیم برگشته است البته او اگر آماده هم باشد نفر دوم خط حمله پشت سر نیکلاس فولکروگ است که تنها گل بازی رفت دورتموند را به پاری سن ژرمن در نیمه نهایی زد. از 11 بازیکن برد دوم مقابل پاریسی ها، 10 بازیکن در آخرین بازی لیگ مقابل دارمشتات حاضر بودند و تنها یولیان براندت جای خود را به مارکو رویس داد که برای آخرین بار در بوندس لیگا برای تیمش به میدان رفت و موفق به زدن گل هم شد. احتمالاً بازیکن محبوب هواداران دوباره به نیمکت خواهد رفت. جیدون سانچو هم در پایان حضور قرضی اش در دورتموند است و منچستریونایتد می خواهد تکلیف او را روشن کند.

ترکیب احتمالی

کوبل؛ ریرسون، هوملز، اشلاتربک، ماتسن؛ سابیتزر، جان؛ سانچو، براندت، آدیامی؛ فولکروگ

رقبای آشنا
بوروسیادورتموند و ریال مادرید رقبای آشنای یکدیگر در بالاترین سطح رقابت باشگاهی اروپا هستند که 14 بار برابر هم قرار گرفته اند. جای شگفتی نیست که ریال مادرید با شش برتری برابر سه پیروزی دورتموند از این تیم بالاتر است. آخرین موفقیت ریال به دو پیروزی در مرحله گروهی فصل 2018-2017 مربوط می شود در حالی که دورتموند از برد 2 بر صفر در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی فصل 2014-2013 لیگ قهرمانان نتوانسته ریال را شکست دهد هرچند همان هم کافی نبود چون سفیدها بازی رفت را 3 بر صفر برده بودند.
اما حساس ترین بازی های این دو تیم مربوط می شود به دو نیمه نهایی، یکی فصل 1998-1997 که ریال مادرید برد و دیگری فصل 2013-2012 که دورتموند برد. هرگز دو تیم برای جام مقابل هم قرار نگرفته اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حساس تر از پرسپولیس و استقلال؛امشب ریال مقابل دورتموند!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حساس تر از پرسپولیس و استقلال؛امشب ریال مقابل دورتموند!"، کلیک کنید.