داستانی برای حفظ محیط زیست/زمین سرماخورده

به گزارش خبرگزاری ایرامکس، کودکان ما آلودگی هوا را می شناسند، می دانند زباله چیست و از بازیافت مواد آگاهی دارند آن ها متوجه خطرات ناشی از تغییر آب و هوا هستند. همه این ها یعنی صدمه به محیط زیست. این که ما چگونه رفتار کنیم و به کودکمان این رفتارها را بیاموزیم نکته اصلی علاقه در حفظ محیط زیست است.

این روزها آشنایی با طبیعت به طور جدایی ناپذیری با آگاهی از تغییر آب و هوا و مشکلات زیست محیطی دیگر در ارتباط است. تغییر آب و هوا موضوعی نگران کننده و بحث برانگیز در میان بزرگسالان است. این مشکلات وسیع، درکشان دشوار است و می توانند باعث بروز احساسات شدیدی مانند ترس، اضطراب، سرخوردگی، خشم و یاس شوند. علاقه مندی به محیط زیست و حفاظت آن امری است که می بایست دانش آموزان در کودکی فراگیرند تا در ذهنشان نهادینه شود؛ لازمه این امر آگاهی دادن به آن ها درباره مسایل ساده زیست محیطی است. لازم است از کودکی به فرزندتان بفهمانید که چقدر به محیط زیست احتیاج داریم و همه باید در حفظ آن بکوشیم.

فعالیت های انسانی از هر نوعی که باشد ممکن است نوعی از آلودگی را به وجود آورد. آلودگی هوا، آلودگی منابع آب، آلودگی محیط زیست، آلودگی پسماندها، آلودگی زباله ها و… همه این موارد نشات گرفته از عدم آگاهی افراد است که موجب افزایش آلودگی در محیط های شهری می شود.

عده بسیار کمی از افراد در ایجاد آلودگی آگاهی کامل دارند و آگاهانه عمل می کنند. زمانی که آموزش های درست و مناسب به افراد خصوصاً کودکان داده شود آنها می توانند در برابر آلودگی های محیط زیست برخوردی مناسب و عقلانی از خود نشان دهند. داستان مصور «زمین سرماخورده» نوشته ی «رکسان ماری گالیه» با تصویرگری «ساندرین لوم» را «سیدمحمدمهدی شجاعی» به فارسی برگردانده است. این کتاب با زبانی ساده و تصاویری زیبا و جذاب اهمیت حفاظت از محیط زیست را یادآوری می کند.

داستانی برای حفظ محیط زیست/زمین سرماخورده

داستان سرماخوردگی زمین، تب و سرفه هایش، پسرکی را به فکر مراقبت از آن وا می دارد. او روی بلندترین جای بلندترین شهر دنیا می رود و همه کس و همه چیز را به سکوت فرا می خواند و…

کتاب «زمین سرماخورده» با زبانی ساده و تشبیه هایی آسان فهم برای کودکان، همچون عطسه کردن، تب کردن و گریه کردن زمین، مخاطبان را از «بیماری» سیاره ی ما در زمین آگاه می کند و فاجعه های زیست محیطی همچون زمین لرزه، گرمایش زمین، سونامی و… را که «عوارض» این بیماری هستند، به آنها می شناساند.

انتخاب یک کودک به عنوان کسی که برای نجات سیاره ی زمین احساس مسیولیت می کند و دیگران را نیز به اندیشه و عمل به مسیولیت خود در برابر زمین فرا می خواند، به مخاطبان درباره ی اهمیت این مسیولیت و انجام وظیفه ی خود در برابر زمین و محیط زیست هشدار می دهد. پایان امیدبخش کتاب به آن ها نوید می دهد که تلاش و ایرامکس آن ها، به بهبود بیماری زمین و زندگی شاد و لذت بخش بر آن خواهد انجامید.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

آدم ها هم دارند خیلی زیاده روی می کنند، آلودگی اصلاً چیز خوبی نیست. این همه دود زمین را افسرده می کند، نفسش بند می آید. خب دست بردارید دیگر. کمتر آب مصرف کنید، شیرها را ببندید! راحتش بگذارید، همه چیزش را ندزدید…

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "داستانی برای حفظ محیط زیست/زمین سرماخورده" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "داستانی برای حفظ محیط زیست/زمین سرماخورده"، کلیک کنید.