دانش آموزان چگونه برای امتحانات آماده شوند؟

دانش آموزان چگونه برای امتحانات آماده شوند؟

به گزارش ایرامکس البرز؛ فاطمه مهدیار رودسری گفت: در رابطه با آمادگی دانش آموزان برای امتحانات بخشی از وظایف مربوط به والدین و بخش دیگری هم بر عهده دانش آموزان است. اگرچه فرا رسیدن زمان امتحانات به خودی خود برای همه دانش آموزان با هر سطح تحصیلی استرس زا است، اما داشتن میزان کمی از استرس طبیعی است و اگر نباشد هیچ محرکی برای اینکه دانش آموزان تلاش کنند، وجود نخواهد داشت.

وی افزود: زمانی استرس و اضطراب زیان آور است که از حد طبیعی بیشتر باشد، متاسفانه بیشترین دلیل اضطراب دانش آموزان به والدین، نگرش و طرز برخوردشان با آنها بر می گردد. این موارد باعث می شود که دانش آموز اضطراب زیادی را تجربه کند.

مهدیار رودسری در ادامه گفت: شرط اول این است که والدین محیط آرامی را برای آنها فراهم کنند. در ایام امتحانات بهتر است تا جایی که امکانپذیر است، برگزاری مهمانی و مسافرت را محدود کنند و آرامش در فضای خانواده برقرار باشد. همچنین در این ایام وعده های غذایی و خواب و بیداری برای همه خانواده به ویژه برای فرزندان باید نظم مشخصی داشته باشد. سکوت در محیط خانه تا جایی که امکان پذیر است رعایت و پایدار نگه داشته شود، چون تمرکز دانش آموزان هنگام مطالعه، در محیط شلوغ کاهش پیدا می کند.

این کارشناس آموزش در ادامه اظهار کرد: یک اقدام مهمی که والدین باید در این ایام انجام دهند، این است که میزان توقعات خودشان را از فرزندانشان پایین تر بیاورند و در حد توان فرزندانشان انتظار داشته باشند و کمالگرایی برای به دست آوردن یک نمره یا رتبه خاص نداشته باشند. بلکه سعی کنند توجه خود را روی تلاش آنها بگذارند نه نتیجه ای که آنها قرار است بگیرند.

مهدیار رودسری ادامه داد: والدین باید این نگرش را در رفتار خود نشان دهند. بعضی مواقع نگرانی والدین از اینکه این نمره در آینده فرزندشان تاثیر دارد باعث می شود که واکنش های بیش از اندازه ای نشان دهند و آن نمره را طوری نشان می دهند که ارزش فرزندشان به همان نمره است. در حالی که باید این حس را طوری نشان دهند که نمره می تواند یک بخشی از تلاش برای تحصیل را نشان دهد و قرار نیست، گویای ارزش وجودی دانش آموزان باشد.

وی در ادامه در خصوص ضرورت تهیه یک برنامه مطالعاتی دروس گفت: کار مشترک بین والدین و دانش آموز در ایام امتحانات پایان سال این است که یک برنامه ریزی درسی را با توجه به توان فردی او داشته باشند و برای انجام یک سیستم مطالعه خاص اصرار نکنند و تا حد معقولی روی این سیستم نظارت کنند. یعنی این نظارت نه آنقدر کم باشد که دانش آموز احساس کند که کنار گذاشته شده و نه اینکه آنقدر زیاد باشد که دانش آموز تصور کند که تحت فشار و بازجویی است. چرا که افراط و تفریط هر دو حالت نتیجه عکس خواهد داشت.این آموزگار گفت: یکی از اقدامات غلطی که والدین از شروع سن یادگیری و ورود به مدرسه انجام می دهند، موضوع مقایسه کردن است، در حالی که نباید دانش آموز را با دیگران مقایسه کرد. چون این مقایسه به عزت نفس او آسیب خواهد زد. والدین باید مقداری روی آرامش خودشان کار کنند. نگرانی و دلهره را از خود دور کرده و آن را به فرزندشان منتقل نکنند.

این کارشناس آموزش در ادامه بیان کرد: به خصوص برای دانش آموزانی که وارد مقطع متوسطه می شوند امتحان و نمره را استرس زا و هولناک جلوه ندهند. بلکه برخوردها به این صورت باشد که یک فرایند عادی در پیش روی آنهاست و در صورت شکست آنها را سرزنش نکنند. سعی کنند به صورت منطقی دلایل آن شکست را پیگیری کنند و به صورت مشارکتی و نه دستوری برای حل آن اقدام کنند.

مهدیار رودسری اظهار کرد: یکی از عواملی که باعث اضطراب در دانش آموزان به ویژه متوسطه دوم می شود، این است که منابع امتحانات مثل جزوه و سوالات منبعی که معلم معرفی کرده ، آماده نیست و این باعث اضطراب می شود. لذا لازم است قبل از امتحانات منابعشان را با کمک معلم و یا دوستان بررسی و تکمیل کنند چرا که نظم دادن به ذهن باعث کاهش اضطرابشان می شود.

وی افزود: از عوامل موثر دیگر خواب کافی و منظم است، چرا که ممکن است بعضی از دانش آموزان در این ایام دچار بیخوابی شوند. هر چه میزان خواب کمتر شود به دنبال آن هم تمرکز و توجه هم کمتر شده و استرسشان افزایش می یابد. این نظم دادن به خواب و وعده های غذایی حداقل یک هفته پیش از امتخانات باید شروع شود تا ساعت بیولوژیکی بدن به آن عادت کند. بهتر است که روی روش مطالعه کار شده و بر اساس دشواری و حجم، مطالعه درس ها را اولویت بندی کنند و چند روز قبل از شروع امتحانات، برنامه مطالعاتی را کنار گذاشته و به ترتیب زمانبندی برنامه امتحانی جلو بروند.

وی در ادامه تاکید کرد: مدیریت زمان و توجه به ساعت تفریح خیلی مهم است، اینکه صدرصد فقط درس خواند نباشد و تفریح هم به اندازه در نظر گرفته شود، چون فشار روانی بالا رفته و بازدهی مغز کمتر می شود. عادت های مطالعه ای هم باید رعایت شود و به حالت دراز کشیده و راه رفتن مطالعه نکنند. نشسته و پشت میز بهترین حالت بوده و تا جایی که ممکن است با صدای بلند درس نخوانند، چون میزان یادگیری را کاهش می دهد .

مهدیار رودسری یادآور شد: استراحت یک فعالیت ذهنی انجام یک فعالیت جسمی است، یعنی اگر از درس خواندن خسته شدند، سراغ گوشی یا تماشای تلویزیون نروند و باید یک حرکت جسمی انجام دهند. حین مطالعه دروس از شیوه های مطالعاتی مختلف مثل مرور کردن، خلاصه نویسی، بازگویی برای دیگران، استفاده از نمودار و نت برداری کلیدی و شاخه ای استفاده کنند تا از حالت یکنواخت خارج شده، بازدهی بیشتری داشته باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانش آموزان چگونه برای امتحانات آماده شوند؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانش آموزان چگونه برای امتحانات آماده شوند؟"، کلیک کنید.