در حاشیه جی7، بایدن و زلنسکی توافق امنیتی امضا کردند

در حاشیه جی7، بایدن و زلنسکی توافق امنیتی امضا کردند

جو بایدن و ولودیمیر زلنسکی امروز پنجشنبه در حاشیه نشست گروه هفت در ایتالیا، توافقنامه امنیتی دوجانبه بین ایالات متحده و اوکراین را امضا کردند.

به گزارش ایرامکس، امضای این توافقنامه امنیتی میان جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در حالی صورت گرفت که مذاکره کنندگان گروه هفت در مورد چگونگی ارایه 50 میلیارد دلار وام به اوکراین با پشتوانه دارایی های مسدود شده روسیه به عنوان وثیقه، به توافق رسیده اند.

در واکنش به تامین وام برای اوکراین، وزارت خارجه روسیه گفت که توافق برای ارایه 50 میلیارد دلار به کی یف با استفاده از دارایی های روسیه برای غرب مفید نخواهد بود و این ابتکار ممکن است منجر به بحران شود.

بیش از 260 میلیارد دلار از دارایی های روسیه در خارج از این کشور پس از حمله 24 فوریه 2022 به اوکراین توقیف شده است. کرملین نسبت به هرگونه سوءاستفاده از این دارایی ها هشدار داده است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه گفت که تلاش غرب برای گرفتن درآمد از دارایی های مسدود شده روسیه جنایتکارانه است و به واکنش مسکو منجر خواهد شد که برای اتحادیه اروپا بسیار دردناک خواهد بود.

اعلام این توافق پس از آن صورت گرفت که بایدن برای شرکت در اجلاس جی7 وارد ایتالیا شد. براساس اعلام کاخ سفید، این توافق امنیتی 10 ساله با هدف ارسال سیگنالی به روسیه مبنی بر عزم آمریکا در حمایت از کی یف صورت گرفته است.

این سند واشنگتن را موظف می کند که از نیروهای مسلح اوکراین به صورت بلندمدت از جمله انتقال فناوری های پیشرفته حمایت کند، اما شامل تعهدی برای اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین نخواهد بود.

با این حال، از آنجایی که این توافق یک معاهده نیست و توسط کنگره تصویب نخواهد شد، هر رییس جمهوری ایالات متحده غیر از بایدن می تواند از این توافق خارج شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر گفت این توافقنامه امنیتی نیروهای آمریکایی را مستقیما به دفاع از اوکراین در برابر حمله روسیه متعهد نمی کند؛ خط قرمزی که بایدن ترسیم کرده است چون از درگیری مستقیم بین قدرت های دارای سلاح هسته ای بیم دارد.

سالیوان گفت: ما می خواهیم نشان دهیم که ایالات متحده از مردم اوکراین حمایت می کند، ما در کنار آنها هستیم و به کمک به رفع نیازهای امنیتی آنها ادامه خواهیم داد. این توافق عزم ما را نشان خواهد داد.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت هدف از طرح تامین مالی هم، داشتن وامی است که «سودهای بادآورده از دارایی های توقیف شده» روسیه را به جلو هدایت می کند و به اوکراین «منبع مالی قابل توجهی» برای رفع نیازهای فوری خود می دهد.

پایان خبر ایرامکس  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در حاشیه جی7، بایدن و زلنسکی توافق امنیتی امضا کردند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در حاشیه جی7، بایدن و زلنسکی توافق امنیتی امضا کردند"، کلیک کنید.