دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت های دانش بنیان حوزه نفت

دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت های دانش بنیان حوزه نفت

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور از 4 برابری شرکت های دانش بنیان حوزه نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ایرامکس، مراسم انعقاد چهار موافقت نامه در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری های گلوگاهی صنعت نفت و 11 قرارداد تولید اول بین شرکت ملی نفت، معاونت علمی و شرکت های دانش بنیان با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، وزیر نفت و جمعی از معاونان آنها برگزار شد.

روح الله دهقانی طی سخنانی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از همراهی وزارت نفت در راستای ایجاد تغییری شگرف در حوزه دانش بنیان ها؛ اظهار داشت: از سال 89 که قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان تصویب شد یک جریان حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور شکل گرفت و معاونت علمی، نقش حمایت و تنظیم گری شرکت ها را عهده دار شد.

وی ادامه داد: در روز های آغازین دوره چهارم معاونت علمی پس از اعلام سیاست های جدید این معاونت و اضافه شدن واژه “اقتصاد دانش بنیان”، ایجاد بازار واقعی و پایدار برای شرکت هایی که در این سال ها شکل گرفته شده اند، یکی از مهم ترین بحث ها بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، صنعت نفت ایران را به عنوان بزرگترین سرمایه این سرزمین برشمرد و افزود: بزرگترین فرصت دانش بنیان شدن اقتصاد کشور، دانش محور شدن بزرگترین صنعت کشور است.

وی در ادامه ضمن اشاره به موافقت نامه ای که در سال 1401 میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت نفت منعقد شد، گفت: موافقت نامه مذکور به مدت پنج سال به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار امضا شد و امروز با افتخار شاهد تحقق بیش از 60 درصد از آن موافقت نامه هستیم.

دهقانی همچنین از انعقاد 11 قرارداد در موضوعاتی با فناوری بسیار بالا به ارزش تقریبی 60 میلیون دلار با وزارت نفت خبر داد و تصریح کرد: باتوجه به اینکه وزارت نفت دارای رتبه اول بکار گیری علم و فناوری در کشور است؛ موافقت نامه های جدیدی که امروز بسته خواهد شد شامل بحث های توسعه اقتصاد دانش بنیان در صنایع پالایشی، انرژی های تجدید پذیر و زنجیره های مرتبط، شکست هیدرولیکی، موافقت نامه کار برروی پروژه های بزرگ بومی سازی لوله مغزی سیار و لوله های CRA است که این امر نوید دیگری برای شرکت های فعال در صنعت نفت است.

111 طرح تولید بار اول در وزارت نفت قرارداد ختم شد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور اظهار کرد: طبق آمار، تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیانی که با آنها قرارداد بسته شد از نظر تاسیس زیر 10 سال سابقه دارند در این راستا هدف این است که به شرکت های جدید فضا دهیم.

وی در عین حال تصریح کرد: هیچ اصرار بدون منطقی برای تولید تمام اقلام در داخل ایران وجود ندارد و درحال حاضر بسیاری از شرکت ها درحال همکاری با مجموعه های خارجی هستند، زیرا میدانیم تجربه بسیار ارزشمند است.

دهقانی از شرکت های دانش بنیان خواست که تنها به موضوعات خواسته شده متمرکز نشوند و از نیاز کشور درخصوص موضوعات و فرصت های دیگری نیز خبر داد و افزود: ما قریب به 250 مجوز قرارداد بار اول را به وزارت نفت دادیم که تاکنون 111 طرح به قرارداد ختم شده است.

رشد چهار برابری شرکتهای دانش بنیان حوزه نفت نسبت به دو سال گذشته

دهقانی فیروزآبادی در پایان ضمن بیان از رشد چهار برابری شرکتهای دانش بنیان حوزه نفت نسبت به دو سال قبل خبر داد و ابراز کرد: امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم، رشد هشت برابری را در این زمینه تجربه کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت های دانش بنیان حوزه نفت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت های دانش بنیان حوزه نفت"، کلیک کنید.