دولت فربه برای جبران کسری بودجه بورس را زمین زد

دولت فربه برای جبران کسری بودجه بورس را زمین زد

در سالی که مزین به مشارکت مردم در جهش تولید است، رفتار های دولت ضدمشارکت است

آفتاب نیوز :

در روز های اخیر سطح انتقادات و خشم فعالین بورسی در گروه ها و صفحات مجازی به شدت افزایش یافته است، همانگونه که قدرتی و جنانی دو کارشناس این حوزه در گفتگو با آفتاب نیوز تایید کردند، فعالان بورسی دولت را مقصر اصلی رکود این روز های بازار سرمایه می دانند.

دولت سیزدهم برای جبران کسری بودجه مرتباً در حال انتشار اوراق با سود قریب 30 درصد است که مانند مکنده سرمایه ها را از بازار بورس فراری داده و به سمت سپرده جذب می کند، علاوه بر این هرچه هزینه های دولت رشد می کند، فشار مالیاتی این دولت حجیم و فربه نیز افزایش می یابد و اخیراً نیز هر دو قوه مقننه و مجریه قوانین مالیاتی جدیدی را مصوب کرده اند که سطح سود شرکت ها را کاهش می دهد.

مالیاتی که به ادعای فعالان بورسی و ناظران اقتصادی قرار نیست خرج مردم شود و از هزاران موسسه ریز و درشت فرهنگی مانند صداوسیما سر در می آورد تا مطامع و سیاستگذاری های دولت در حوزه های مختلف را برآورده سازد.

2 سال است سودی نداشته اند

علیرضا قدرتی عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان هیوا در این باره به آفتاب نیوز گفت: اگر بخواهیم علل خشم و ناراحتی سهامداران بورس را ریشهیابی کنیم، این است که بازار سرمایه ما طی 2 سال اخیر نتوانسته متناسب با سایر بازار های رقیب، مثل بازار دلار، طلا و مسکن بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه گذاران کند، طی این 2 سال سرمایه گذاران بورس هیچ سود و عایدی به آن صورت نداشته اند و اگر پولشان را در سپرده بانکی می گذاشتند به مراتب سودشان بیشتر می شد، این در حالی است که توصیه همه مسیولین این است که مردم به سمت سرمایه گذاری در فعالیت های مولد بروند و تجلی این فعالیت مولد نیز بورس است.

بند 3 تبصره 6 آخرین میخ بر تابوت بورس بود

مدیرعامل سابق هلدینگ سرمایه گذاری سبحان افزود: مهمترین مسیله ای که باعث این رکود و خشم سرمایه گذاران شده، رفتار های دولت است. ما با یک تضاد و دوگانگی در رفتار و گفتار دولتمردان در تعامل با بازار سرمایه را شاهد هستیم. در تمام این دوره تنها رییس جمهوری که در گرماگرم مسایل انتخاباتی به بورس سر زد، جناب آقای رییسی بود، ولی توقعاتی که سهامداران داشتند را برآورده نساخت. دولت به معنای واقعی کلمه رفتار های ضدبازار سرمایه داشته است، بحث قیمت گذاری دستوری، فاصله بسیار زیاد نرخ ارز نیما با نرخ بازار ارز، قوانین و مقررات مالیاتی و صادراتی که بر شرکت ها وضع کردند، نرخ گذاری خوراک شرکت ها و همه و همه این ها به بازار سرمایه لطمه جدی وارد کرد. آخرین میخی که بر تابوت بازار سرمایه کوبیدند، بحث  بند 3 تبصره 6 قانون بودجه کشور بود، که طبق آن سقف معافیت مالیاتی که به عنوان مشوق سرمایه گذاری در نظر گرفته شده بود تغییر کرد و  این باعث شد جذابیت بورس هم برای سرمایه گذار و هم برای شرکت ها با کاهش و تردید جدی مواجه شود. جای تاسف است در سالی که مزین به مشارکت مردم در جهش تولید است، رفتار های دولت ضدمشارکت است و همه این ها باعث شد بازار بورس حال و روز خوشی نداشته باشد.

یکی از شاهکار ها انتشار اوراق 30 درصدی بود که بازار را آشفته کرد

قدرتی گفت: یکی دیگر از شاهکار های سیاستگذاری انتشار اوراق با سود 30 درصد بود که وضعیت بازار را آشفته تر کرد و این منابع را از بازار های مولد مثل بازار سرمایه را به سمت سپرده ها و اوراق سوق داد. یکی از مهمترین دلایلی که دولت را وادار به این کار کرده بحث کاهش فروش نفت و کسری بودجه است، ولی دولت به عنوان رگولاتور کلان که نباید نگاه کوتاه مدت داشته باشد، اگر دولت بازار سرمایه را به خاطر اهداف کوتاه مدت قربانی کند، در آینده همین بازار سرمایه به عنوان بزرگ ترین معضل ظهور می کند. مثلاً یکی از بزرگ ترین ذینفعان بازار سرمایه صندوق ها و نهاد های تامین اجتماعی هستند که از محل همین سود های بورسی می توانند مستمری بازنشستگی خود را پرداخت کنند. از سوی دیگر یکی از بزرگ ترین ذینفعان بازار سرمایه، سهام عدالت است، اگر دولت بخواهد زمین بازی اقتصادی را به خاطر منافع کوتاه مدت از بین ببرد، در بلندمدت نخواهد توانست روی بازار سرمایه به عنوان محرک اقتصاد حساب کند و این اهرم مهم را از دست خواهد داد.

موتور محرکه بورس پول است، پول را فراری دادند

امیر حسین جنانی تحلیلگر بازار سرمایه نیز در  پاسخ به پرسش آفتاب نیوز اظهار کرد: هم پوشانی های بازار در نرخ نیما، معافیت های مالیاتی و مسایل مختلف زیاد است و همه این ها روی بازار تاثیر می گذارد. امروز بحث معافیت مالیاتی شرکت ها در مجلس مطرح شد و سقف مالیاتی از 500 میلیارد تومان به 750 میلیارد تومان تغییر کرد، این مسیله قطعاً تاثیر روانی خود را بر بازار سرمایه بر جای گذاشته است. بازار بورس نیاز به تامین و سرازیر شدن اخبار مثبت دارد، بحث خروج سرمایه آن هم در سطح هفته ای چند صد میلیارد تومان بسیار تاثیرگذار است، موتور بورس پول است، اگر پول خارج شود این یعنی این پول به حوزه های مانند دلار، طلا و امثالهم سرازیر می شود و کل اقتصاد را متلاطم می کند. اما بیشتر از همه افزایش نرخ بهره بسیار تاثیرگذار بود. از سال گذشته با آمدن اوراق گواهی 30 درصد و اوراق خزانه دولتی (اخزا) بسیاری از پول ها به این سمت شیفت کرد. چون خریدن اوراق یک سود بدون ریسک است. علاوه بر این بحث کنترل نرخ سامانه نیما نیز بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: قوانین خلق الساعه دولت که هر روز صادر می شود نیز تیشه به ریشه بازار زده است. دولت  نرخ بهره اوراق و همچنین مالیات را برای تامین مالی و جبران کسری بودجه افزایش می دهد، در حالی که اجزای بورس شرکت های تولیدی هستند که چرخه اقتصاد را به حرکت در می آورند، آسیب زدن به این چرخه برای جبران کسری بودجه در درازمدت بازار را زمین می زند و بسیار آسیب زا است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولت فربه برای جبران کسری بودجه بورس را زمین زد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولت فربه برای جبران کسری بودجه بورس را زمین زد"، کلیک کنید.