دیدار اروپایی‌ها با نزدیکان ترامپ در حاشیه نشست ناتو

در پی بالا رفتن احتمال پیروزی «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، مقامات اروپایی با تلاش برای مطلع شدن از رویکرد احتمالی او در سیاست خارجی دیدارهای متعددی با یک مشاور ارشد سیاست خارجی در دولت او داشته‌اند.

به گزارش ایرامکس، در میان آماده شدن متحدان آمریکا برای برگزیده شدن دوباره «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و  نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در ماه نوامبر، چندین مقام بلندپایی اروپایی با مشاور ارشد سیاست خارجی او در طی نشست ناتو که این هفته در واشنگتن در حال برگزاری است، دیدار کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز با انتشار این مطلب گزارش داد: «کِیث کلوگ» یک ژنرال سه‌ستاره بازنشسته آمریکا که رئیس‌ستاد کارکنان شورای امنیت ملی ترامپ بود، به خبرگزاری رویترز گفت که طی روزهای اخیر، با چند مقام اروپایی، از جمله وزرای امور خارجه دیدار کرده است. او هویت مقاماتی را که با آن‌ها دیدار کرده است، همچنین محورهای رایزنی با آن‌ها را فاش نکرد.

کلوگ به رغم تماس‌های منظم با ترامپ و ارتباط با او، تاکید کرده است که نماینده رئیس‌جمهور پیشین آمریکا یا کارزار او نیست.

با این حال، مقامات رسمی سخت به دنبال هر گونه اطلاعاتی درباره سیاست‌خارجی ترامپ در صورت شکست دادن «جو بایدن» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۵ نوامبر هستند. دیپلمات‌های خارجی در ماه‌ها اخیر، دیدارهای منظمی با مقامات دولت ترامپ در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ داشته‌اند.

یکی از نگرانی‌های موجود در پایتخت‌های اروپایی این است که ترامپ چه رویکردی نسبت به جنگ اوکراین و روابط آمریکا با ناتو خواهد داشت. رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و متحدان او نسبت به اعزام نظامیان بیشتر به اوکراین ابراز تردید کرده‌اند و ترامپ بارها از کشورهای ناتو به دلیل تامین مالی اندک برای هزینه‌های دفاعی انتقاد کرده‌ است.

دیدار اروپایی‌ها با نزدیکان ترامپ در حاشیه نشست ناتو
دیدار «روسلان استفانچوک» رئیس‌ پارلمان اوکراین با «کیث کلوگ»

عملکرد ضعیف بایدن در اولین مناظره انتخاباتی در روزهای اخیر شانس ترامپ برای پیروزی در این انتخابات را افزایش داده است.

در حالی که کلوگ هویت مقاماتی را که با آن‌ها دیدار کرده بود، فاش نکرد، دوشنبه گذشت، تصویری در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده و درباره آن نوشته بود، «گفت‌وگوهای غیررسمی» با «روسلان استفانچوک» رئیس‌ پارلمان اوکراین.

رویترز در ادامه به یکی از گزارش‌های این خبرگزاری در ماه ژوئن اشاره کرد که در آن مطرح شده بود کلوگ و یکی دیگر از مشاوران ترامپ برنامه‌ای را برای جنگ اوکراین به او ارائه کرده‌اند که در آن هرگونه کمک مالی بیشتر به کی‌یف در آینده، مشروط به موافقت مقامات اوکراین با مذاکرات صلح با مسکو خواهد بود.

سه مقام پیشین دولت ترامپ در حوزه سیاست خارجی به شرط فاش نشدن نامشان به رویترز گفتند که هیات‌های اروپایی تلاش کرده‌اند طی نشست ناتو با آن‌ها دیدار کنند، اگرچه این دیدارها، عمدتا به دلایل لجستگی انجام نشد.

افزون بر این، «هریستیان میکوسکی» نخست‌وزیر مقدونیه شمالی با «ریچارد گرنل» مدیر پیشین آژانس اطلاعات ملی در دولت ترامپ دیدار کرد که میکوسکی تصویری از آن را نیز در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر کرد.

پایان خبر ایرامکس

دیدار اروپایی‌ها با نزدیکان ترامپ در حاشیه نشست ناتو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدار اروپایی‌ها با نزدیکان ترامپ در حاشیه نشست ناتو" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدار اروپایی‌ها با نزدیکان ترامپ در حاشیه نشست ناتو"، کلیک کنید.