رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی/ تورم بخش مسکن 11 درصد کاهش یافت

خاندوزی خبر داد؛

رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی تورم بخش مسکن 11 درصد کاهش یافت

سخنگوی اقتصادی دولت از رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی خبر داد و اعلام کرد: تورم نقطه به نقطه بخش مسکن در پایان دی امسال در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ایرامکس، احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در ابتدای نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه ها با بیان اینکه تورم نقطه به نقطه مسکن طبق گزارش مرکز آمار در پایان دی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: تورم نقطه به نقطه بخش مسکن از 57.5 درصد در سال گذشته به 46.5 درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: اگر ابتدای امسال را مبنا قرار دهیم و تورم نقطه به نقطه مسکن در دی 1402 را با اردیبهشت همین سال مقایسه کنیم حدود 75 واحد درصد کاهش تورم را شاهد هستیم. باز هم تاکید می کنم این آمار به معنای این است که سرعت رشد قیمت ها در بخش مسکن کاهنده بوده و عدد قیمت ها هم در این سال به صورت مطلق کاهش یافته است.

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: این میزان نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه مسکن در کمترین سطح خود نسبت به 15 ماه گذشته قرار گرفته است. همچنین تورم ماهانه مسکن در 10 ماهه امسال، 5 ماه منفی و در سایر ماه ها نیز در سطوح بسیار کمتر از ادوار گذشته خود قرار داشته است.

خاندوزی با اشاره به برخی آمار های مرتبط با بخش حقیقی اقتصاد، گفت: بر اساس گزارش تازه نهاد های پژوهشی از وضعیت تولید شرکت های بزرگ صنعتی در دی، پس از چند ماه فراز و فرود شاهد رشد تولید بودیم. شاخص تولید این شرکت ها در دی ماه 1.9 درصد رشد داشته و از 15 رشته فعالیت صنعتی، 9 رشته رشد مثبت داشتند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مهم ترین رشته صنعتی با رشد مثبت در این ماه صنایع شیمیایی ها و فلزات اساسی بودند که 6 و 9 درصد رشد کردند. علت مهم این رشد در فصل سرد سال، کاهش تاثیر پذیری صنایع از قطعی گاز و بهبود در این حوزه است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی/ تورم بخش مسکن 11 درصد کاهش یافت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی/ تورم بخش مسکن 11 درصد کاهش یافت"، کلیک کنید.