روش‌های نوین برای اصلاح فرهنگ رانندگی به کار گرفته شود

روش‌های نوین برای اصلاح فرهنگ رانندگی به کار گرفته شود

ایرامکس/فارس معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه عامل انسانی مهم‌ترین عامل حوادث رانندگی است، این عامل را نیازمند آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ‌سازی دانست که باید برای این کار از روش‌های نوین استفاده شود.

نخستین نشست کارگروه تخصصی بهداشت در حوادث و بلایا سال ۱۴۰۳ دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به همت واحد کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت و با حضور مدیران واحدهای ستادی و اعضای چارت فرماندهی حادثه (ICS) معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، ۲۹ خردادماه در محل این دانشگاه برگزار شد.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست با تاکید بر لزوم اهمیت ایجاد آمادگی و ارائه راهکار در راستای کاهش وقوع سوانح و حوادث ترافیکی و همچنین برنامه‌ریزی‌های لازم در مواجهه با پشه آئدس و بیماری تب دانگی، افزود: ایجاد زمینه‌های لازم به منظور آموزش و افزایش آگاهی، گسترش فرهنگ ایمنی و آمادگی مسئولان و مردم در برابر سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه، یکی از سیاست‌های کلی نظام است.

محمدرضا کریمی، حوادث را یکی از مهم‌ترین عوامل تهدید کننده سلامت دانست و افزود: در آموزه‌های دینی تاکید شده که «حفظ جان یک نفر، مانند حفظ جان همه انسان‌هاست»، چرا که بالاترین موهبت الهی، جان آدمی است و مرگ هموطنان در تصادفات جاده‌ای که متاسفانه بیشتر آنان را جوانان تشکیل می‌دهند، علاوه بر آثار زیان‌بار اقتصادی دارای تبعات اجتماعی نیز هست که این تبعات غیر قابل جبران است.

وی در مجموع سه عامل انسان، راه و وسیله نقلیه به عنوان عوامل اصلی وقوع حوادث جاده‌ای برشمرد و افزود: مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در ایجاد حوادث رانندگی و جاده‌ای که در تحقیقات مختلف به آن پرداخته شده، عامل انسانی است.

کریمی ادامه داد: از آنجا که عامل انسانی نیازمند آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ‌سازی است، از این‌رو، برخلاف اینکه اصلاح فرهنگ، امری زمان‌بر است، باید به طور جدی و مستمر و با روش‌های نوین در این راه گام برداشته تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

کارشناس مسئول کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست ضمن مقایسه وضعیت و روند آمار و ارقام مرتبط با وقوع حوادث ترافیکی در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، تببین راهبردهای اصلی برای کنترل حوادث ترافیکی را از اولویت‌های برنامه‌های حوزه سلامت دانست و بر فعال‌سازی کارکردهای تخصصی واحدهای ستادی معاونت برای مدیریت مواجهه با بیماری تب دانگی و پشه آئدس تاکید کرد.

علی سمتی با اشاره به وجود شرایط لازم برای شیوع بالقوه بیماری تب دانگی در برخی مناطق، گفت: برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری مانور دورمیزی با موضوع مدیریت بحران در مواجهه با بیماری تب دانگی و کنترل پشه آئدس در دستور کار قرار گرفته است.

پایان خبر ایرامکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روش‌های نوین برای اصلاح فرهنگ رانندگی به کار گرفته شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روش‌های نوین برای اصلاح فرهنگ رانندگی به کار گرفته شود"، کلیک کنید.