رییس کل بانک مرکزی باید بتواند در مقابل برخی تقاضا های دولت بایستد

رییس کل بانک مرکزی باید بتواند در مقابل برخی تقاضا های دولت بایستد

آفتاب نیوز :

 شمس الدین حسینی، نماینده مجلس، امروز در همایش شهرت و اعتبار بانک مرکزی اظهار داشت: بانک ها را از سرمایه گذاری در اقتصاد با بهانه مقابله با بنگاهداری برحذر داشتیم بعدا سراغ باشگاه داری رفتند.

وی گفت: در گذشته حکام در شرایط کمبود پول به سمت غش در پول می رفتند و عیار سکه را کاهش می دادند، الان بانک های مرکزی به چاپ پول روی می آورند.

به گفته وزیر اسبق اقتصاد، بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد، ولی رییس بانک مرکزی که جلوی 300 میلیارد تومان وام را می گیرد، در واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که آن ها را به بانک ها دادند، کجا بود؟

وی تاکید کرد: رییس کل بانک مرکزی بسیار مهم است و باید شخصیتی داشته باشد که بتواند در دولت در مقابل برخی تقاضا ها بایستد، اما به تنهایی نمی تواند و باید شخصیت های معتبر نیز به او کمک کنند.

وی گفت: سال 1401 بانک مرکزی برای خرید ارز از بازار 94 همت پول داد و با نرخ بالای 20 هزار تومان خرید و برای واردات کالا 4200 فروخت، این 94 همت با احتساب ضریب فزاینده به 750 همت نقدینگی رسید که در تورم اثر دارد.

رییس کمیسیون جهش اقتصادی مجلس گفت: سال 59 که تحریم نفتی شدیم رشد اقتصاد 23 درصد منفی شد و سال 61 که تحریم نفتی رفع شد، 24 درصد مثبت شد.

به گفته حسینی میانگین نرخ تورم دهه 70 حدود 24.4 درصد و دهه 80 حدود 14.7 درصد بود. نوسان نرخ ارز در دهه گذشته 61 درصد بود.

حسینی تصریح کرد: موضوع شهرت و اعتبار بانک مرکزی در اِعمال سیاست های پولی و ارزی، در ادبیات شناخته شده تر است تا بحث اجرا و سیاست؛ نمی توانیم بگوییم که مثلا یک اقتصاددان معروف دنیا مانند فیشر را می آوریم تا رییس کل بانک مرکزی ایران بشود و مسایل اقتصاد ایران را حل کند. زیرا گا ها خود این افراد نیز در بحث اجرا موفق نبوده اند. 

به طور کلی سیاست گذاری به خصوص ارزی و پولی از امور حکمرانی است پس باید مواظب باشیم که در چه سطحی درباره آن صحبت میکنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس کل بانک مرکزی باید بتواند در مقابل برخی تقاضا های دولت بایستد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس کل بانک مرکزی باید بتواند در مقابل برخی تقاضا های دولت بایستد"، کلیک کنید.