سوپرآلیاژ انقلابی ناسا رایگان شد

تینا مزدکی: ناسا مجوز اختراع «GRX-810» را برای چهار شرکت آمریکایی صادر می کند. «GRX-810»، ماده خام پرینت سه بعدی با دمای بالا است و به دلیل ویژگی های منحصربه فرد خود در ساخت قطعات هواپیما و فضاپیما قوی تر و بادوام تر استفاده خواهد شد. قطعاتی که با این آلیاژ ساخته شده اند، می توانند فشار بسیار زیادتری را تا پیش از رسیدن به نقطه تسلیم، تحمل کند.

قراردادهای مجوز مشترک انحصاری به این چهار شرکت آمریکایی اجازه می دهد تا «GRX-810» را برای تولیدکنندگان تجهیزات هواپیما و موشک و همچنین کل زنجیره تامین تولید و عرضه کنند. شرکت های Carpenter Technology Corporation of Reading, از پنسیلوانیا، Elementum 3D, Inc از اری ایالت کلرادو، Linde Advanced Material Technologies, Inc از ایندیاناپولیس و Powder Alloy Corporation of Loveland از اوهایو، شرکت هایی هستند که مجوز انحصاری این سوپرآلیاژ را دریافت کرده اند.

«GRX-810» یکی از نمونه های فناوری های جدید است که مدیران برنامه انتقال فناوری ناسا برای حفاظت از حق ثبت اختراع، آن را بررسی کرده و تشکیل پرونده داده اند. این تیم برای جذب افراد علاقه مند و تجاری سازی طرح ها، با مخترعین نیز همکاری می کند. همچنین گفته شده است که ناسا در تحقیقاتی که برای ایالات متحده سود مستقیم دارد، سرمایه گذاری می کند و فناوری های آن را با صدور مجوز ثبت اختراع به صنعت انتقال می دهد.

سوپرآلیاژ انقلابی ناسا، 2500برابر مقاوم تر، برای شرکت های امریکایی!

سوپرآلیاژ جدید چیست؟

مهندسان ناسا «GRX-810» را برای کاربردهای هوافضا، از جمله انژکتورهای موتور موشک، محفظه های احتراق، توربین ها و اجزایی که به قابلیت تحمل دمای بیش از 1100 درجه سلسیوس نیاز دارند، طراحی کرده اند. به گفته یکی از محققان مواد ناسا، «GRX-810» فضای طراحی آلیاژ جدید را فراهم می کند و بهره گیری صنعتی از آن دسته تکنیک های جدید را که تا چند سال پیش غیرممکن بود، امکان پذیر می سازد.

محققان با مدل سازی کامپیوتری و برای صرفه جویی در زمان و فرآیند پرینت سه بعدی لیزری که فلزات را لایه به لایه ذوب می کند، این آلیاژ را اختراع کرده اند. ذرات ریز حاوی اتم های اکسیژن که در سرتاسر آلیاژ پخش شده اند، استحکام آن را افزایش می دهند. در مقایسه با سایر آلیاژهای پایه نیکل، «GRX-810» می تواند دما و فشار بالاتری را تحمل کند و تقریبا 2500 برابر استحکام بیشتری داشته باشد. همچنین در خمیدگی این آلیاژ تقریباً چهار برابر بهتر از آلیاژهای پایه نیکل است. همچنین گفته شده است که مقاومت آن هم در برابر آسیب اکسیداسیون (زنگ زدن)، 2 برابر بیشتر از آلیاژهای پایه نیکل است.

سوپرآلیاژ انقلابی ناسا، 2500برابر مقاوم تر، برای شرکت های امریکایی!

معاون مدیر پروژه پروژه ابزارها و فناوری های تحول ناسا می گوید:« پذیرش این آلیاژ منجر به اکتشافات فضایی و هوانوردی پایدارتر خواهد شد. چراکه موتور جت و اجزای موشکی ساخته شده با GRX-810 شاهد دوام بیشتر، بهبود بهره وری کلی سوخت و کاهش هزینه های عملیاتی خواهند بود.» تیم های تحقیق و توسعه ناسا در دره سیلیکون کالیفرنیا، دانشگاه ایالتی اوهایو، و مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در آلاباما در حال انجام آخرین آزمایش های خود هستند که آزمایش ساخت قطعات موتور موشک با چاپ سه بعدی را در برمی گیرد.

همچنین به گفته ناسا، این آژانس فناوری های بسیاری را برای حل چالش های اکتشاف فضا، پیشبرد درک سیاره ما و بهبود حمل ونقل هوایی توسعه می دهد. ناسا از طریق مجوزهای ثبت اختراع و مکانیسم های دیگر، بیش از 2000 فناوری را برای شرکت ها توسعه داده است.

منبع: nasa

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوپرآلیاژ انقلابی ناسا رایگان شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوپرآلیاژ انقلابی ناسا رایگان شد"، کلیک کنید.