موسویان: ادامه روند تحریم ها به هسته ای شدن ایران ختم خواهد شد

موسویان: ادامه روند تحریم ها به هسته ای شدن ایران ختم خواهد شد

به گزارش ایرامکس متن مصاحبه به شرح زیر است:

بنیاد کوربر: آقای موسویان، رییس جمهور ایران ابراهیم رییسی در یک سانحه سقوط هلیکوپتر جان خود را از دست داد. این حادثه چه تاثیری درتغییرات خط مشی سیاسی ایران دارد؟

موسویان: من فکر نمی کنم که تغییرات عمده ای در سیاست های داخلی و خارجی ایران رخ دهد. رهبر عالی انقلاب، آیت الله خامنه ای، اعلام کرده اند که ایران به همان سیاست های دوران رییس جمهور رییسی ادامه خواهد داد. با این وجود شاید رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آینده بین اصولگرایان رادیکال و اصولگرایان معتدل باشد. پیروزی اصولگرایان معتدل می تواند تنش ها بین ایران و غرب را کاهش دهد.

بنیاد کوربر: شما به دلیل اختلاف با رژیم در ایران زندانی شدید. چه اشتباهی مرتکب شده اید؟

موسویان: من در سال 1386 درایران بازداشت و زندانی و به جاسوسی برای غرب متهم شدم. اگرچه در نهایت از اتهامات تبریه شدم، اما دادگاه مرا به دو سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از پست دیپلماتیک محکوم کرد، زیرا با سیاست خارجی رییس جمهور آقای احمدی نژاد، به ویژه سیاست هسته ای او، مخالف بودم. آقای احمدی نژاد تلاش کرد مرا از وزارت امور خارجه حذف کند. به همین دلیل در سال 2009 مجبور به مهاجرت شدم. منتهی باز هم دوسال قبل یعنی در سال 2022، دادگاه دیگری مرا به 11 ماه حبس محکوم کرد. به همین دلیل حتی نتوانستم در مراسم تشییع جنازه پدرم شرکت کنم.

بنیاد کوربر: پس از ترک ایران، کار علمی خود را در دانشگاه پرینستون آمریکا آغاز کردید. اکنون برخی از اپوزیسیون ایران خواستار اخراج شما به دلیل ارتباطات شما با رژیم ایران هستند. چرا آنها می خواهند شما از دانشگاه پرینستون اخراج شوید؟

موسویان: تمرکز من در مدت کار آکادمیک در دانشگاه پرینستون بر چگونگی حل صلح آمیز بحران هسته ای ایران، کاهش تنش ها بین ایالات متحده و ایران، و برقراری صلح در کل منطقه بوده است. اما نیروهایی وجود دارند که با چنین دیدگاه هایی مخالفند. به همین دلیل در طول 15 سال کارم در پرینستون به طور مداوم مورد حمله قرار گرفتم. واقعیت این است که نیروهای جنگ طلب، از جمله برخی از اپوزیسیون ایرانی در خارج، خواهان جنگ و تحریم علیه ایران هستند. به همین دلیل است که به من حمله می کنند.

بنیاد کوربر: این افراد همچنین شما را متهم به دخالت در تروررستوران میکونوس برلین و 24 ایرانی در اروپا در زمان سفارت شما در آلمان می کنند.

موسویان: رای 398 صفحه ای دادگاه برلین (Kammergericht) که در آوریل 1997 صادر شد، منتشر شده و در دسترس عموم است و هر کسی می تواند آن را بخواند. در این رای هیچ اتهامی علیه من وجود ندارد. دولت های آلمان و اروپا می دانند که من هرگز در چنین اموراتی دخیل نبوده ام. تمام تلاش های من برای بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا بوده است. اکنون برخی از رادیکال ها در  ایران مرا به مزدوری غرب متهم میکنند و جنگ طلبان در ایالات متحده مرا به عنوان مزدوری دولت ایران متهم می کنند. هر دو اشتباه می کنند.

بنیاد کوربر: چگونه به این موضوع واکنش نشان می دهید؟

موسویان: من سعی می کنم به کار خود ادامه دهم. کتاب ها، مصاحبه ها و سخنرانی های من همگی درباره صلح هستند زیرا من خواهان صلح بین ایران و همسایگانش، ایالات متحده و اتحادیه اروپا هستم.

بنیاد کوربر: به نظر می رسد حماس در غزه شکست خواهد خورد، در حالی که روابط ایران و ایالات متحده بسیار پرتنش است.آیا زمان بدی برای صلح نیست؟

موسویان: من فکر نمی کنم اسراییل بتواند حماس را شکست دهد. حماس یک گروه نیست، بلکه یک مکتب فکری متشکل از میلیون ها فلسطینی است. با حمله ایران با صدها پهپاد و موشک به اسراییل، تصور امنیت آهنین اسراییل فرو ریخت. به همین دلیل فکر می کنم نتانیاهو با حمله به کنسولگری ایران در دمشق اشتباه بزرگی مرتکب شد.

بنیاد کوربر: وزیر خارجه آلمان آنالنا بربوک مخالف است. او می گوید ایران با حمله به اسراییل اشتباه محاسباتی کرده و تحریم های بیشتری علیه خود آورده است.

موسویان: من فکر می کنم وزیر خارجه آلمان در برخی مسایل سیاست خارجی دیدگاه های افراطی دارد. من همیشه معتقد بوده ام که آلمان وزن و پتانسیل لازم را برای ایجاد صلح بین کشورهای مسلمان و غرب دارد. اما برلین با سیاست خارجی فعلی ، خود را از ایفاء نقش یک بازیگر اصلی در صلح سازی محروم کرده است.

بنیاد کوربر: نظرسنجی The Berlin Pulse ما نشان می دهد که آلمانی ها ترجیح می دهند از درگیری های بین المللی، خودداری کنند. آیا انتظار زیادی از آلمان دارید؟

موسویان: این بستگی به درک شما از خواست مردم آلمان راجع به خودداری در درگیریهای بین المللی دارد. فکر می کنم آلمانی ها ترجیح می دهند در افزایش خصومت ها و حمایت از جنگ ها و تحریم ها دخالت نکنند. اما اگر آلمان بتواند در ایجاد صلح پیشگام باشد چه؟ آیا اکثرین مردم آلمان باز هم مخالفند؟

بنیاد کوربر: شما در سال 2005 از تیم مذاکره هسته ای ایران خارج شدید، زمانی که محمود احمدی نژاد رییس جمهور شد. چه اتفاقی افتاد؟

موسویان: بعد از آن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل رفت و تحریمهای بین المللی علیه ایران اعمال شد و ارزش پول ملی ایران به طور چشمگیری کاهش یافت و تورم به 40 درصد رسید. این باعث شد آمریکایی ها و اسراییلی ها فکر کنند که ایران تحت فشار تسلیم خواهد شد. اما ایران واکنش متفاوتی نشان داد. ایران سطح و ظرفیت برنامه هسته ای خود را افزایش داد به طوری که در سال 2013 تعداد ماه هایی که ایران برای ساخت سلاح هسته ای (زمان گریز هسته ای) نیاز داشت به دو ماه کاهش یافت.

بیناد کوربر: سپس توافق هسته ای ایران توافق شد که دونالد ترامپ در سال 2018 از آن خارج شد. آیا تحریم ها همیشه منجر به افزایش قابلیت های هسته ای می شوند؟

موسویان: واقعیت این است که تحریم ها نیز دلیلی بود که ایران در سال 2013  مذاکرات جدی تر درباره توافق هسته ای انجام داد. اما از سوی دیگر، غربیها هم متوجه شدند که ایران به زمان گریز هسته ای دو ماه برای ساخت سلاح هسته ای رسیده است. این باعث شد که غرب بفهمد اگر به تحریم های بیشتر ادامه دهند، ایران مقاومت خواهد کرد و ادامه این روند هم نهایتا به سلاح هسته ای ایران ختم خواهد شد. من معتقدم که سیاست جاری آمریکا و اروپا مبنی بر تحریم های بیشتر علیه ایران، نیز راه حل نیستند و تنها راه، دیپلماسی است.

بنیاد کوربر: اکنون ایران اعلام می کند که به ساخت سلاح های هسته ای نزدیک تر از همیشه است. شما دیپلماسی را پیشنهاد می دهید، حتی با وجود اینکه سیاستهای حاکمیتی ایران رادیکال تر شده است؟

موسویان: تحریم ها آسیب اقتصادی بزرگی به ایران وارد کرده اند، اما از سوی دیگر باعث شده اند که ایران سطح و ظرفیت برنامه هسته ای خود را افزایش دهد. شما به خروجی سیاست های تهدیدآمیز ایالات متحده، اسراییل و اتحادیه اروپا  نگاه کنید. چه کسی پیروز شد؟ همه بازنده بوده اند. هم آمریکا و غرب و اسراییل با زنده بوده اند و هم ایران.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موسویان: ادامه روند تحریم ها به هسته ای شدن ایران ختم خواهد شد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موسویان: ادامه روند تحریم ها به هسته ای شدن ایران ختم خواهد شد"، کلیک کنید.