نوشیدنی های مفید برای کودکان را بشناسید

نوشیدنی های مفید برای کودکان را بشناسید

آفتاب نیوز :

باید و نباید های انتخاب نوشیدنی برای کودکان را یاد بگیرید تا سراغ نوشیدنی های ممنوعه برای کودکان نروید.

کودکان زیر 6 ماه، حتما باید فقط شیر مادر بخورند. کودکانی که 6 تا 12 ماه دارند، می توانند در طول روز، در کنار شیر مادر، آب هم بنوشند و کودکان بالای یک سال می توانند نوشیدنی های متنوع بنوشند.

نوشیدنی های انرژی زا معمولا حاوی گلوکز یا قند، کافیین، ترکیبات گیاهی، شیرین کننده ها و سایر مواد هستند کـه اثرات ان ها بر کودکان ناشناخته اسـت. بنابر این باید از مصرف اینگونه نوشیدنی ها توسط کودکان جلوگیری شود.

نوشیدنی های رژیمی یا بدون قند حاوی شیرین کننده های مصنوعی و تقویت کننده های طعم هستند کـه غیر مغذی محسوب می شوند و عوارض جانبی متعددی دارند. بنابر این کودکان نباید از این نوشیدنی ها استفاده کنند.

یک لیوان کوچک آب میوه خانگی یا بهتر از آن پوره خود میوه که به آب میوه طبیعی هم ارجحیت دارد، همچنین می تواند راهی برای دریافت یکی از 4 یا 5 وعده میوه و سبزیجات مورد نیاز کودک طی روز باشد، ولی باز هم خود میوه بدون شک مفیدتر از هر نوع آب میوه ای است.

چای منبع آنتی اکسیدان است و برای سلامت بدن کودک مفید است، اما کافیین موجود در چای برای سلامت بدن کودک مناسب نیست. برای آن که کافیین موجود در چای به بدن کودک آسیب وارد نکند، در طول روز بیشتر از یک چهارم لیوان چای به کودک خود ندهید. حتی می توانید چای را با شیر مخلوط کنید و سپس به کودک خود بدهید تا کافیین موجود در چای تاثیر منفی بر روی بدن کودک نگذارد.

دمنوش های گیاهی ارزش غذایی ندارند و بیشتر خواص درمانی دارند که مصرف آن برای کودکان اصلا توصیه نمی شود. در واقع این نوشیدنی تاثیر منفی بر روی بدن می گذارد و حتی باعث مسومیت کودک می شود و دستگاه گوارش او آسیب جدی می بیند.

میزان مجاز روزانه مصرف آبمیوه در کودکان در رده های سنی مختلف به این ترتیب است:

کودکان کوچک تر از 12 ماه: آب میوه مصرف نکنند.

کودکان 1 تا 3 ساله: حداکثر نصف لیوان.

کودکان 4 تا 6 ساله: حداکثر سه چهارم لیوان.

کودکان 7 ساله و بالاتر: حداکثر یک لیوان.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوشیدنی های مفید برای کودکان را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوشیدنی های مفید برای کودکان را بشناسید"، کلیک کنید.