هدف گذاری امسال برای تولید1.4میلیون تن تخم مرغ – خبرگزاری ایرامکس | اخبار ایران و جهان

هدف گذاری امسال برای تولید1.4میلیون تن تخم مرغ - خبرگزاری ایرامکس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار ایرامکس، محمد مرادی، مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن به ایرامکس گفت: آنالیز قیمتی تولید تخم مرغ برای سال جاری از سوی اتحادیه انجام شده و نتایج برای وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری بین حدود 47.300 تا 49 هزار تومان است که این قیمت ها برای 15 ماه قبل است.

وی گفت: با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه تمام شده، مبلغ حدود 60 هزار تومان برای بازنگری به وزارت جهاد کشاورزی ارایه شده که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

مرادی در پاسخ به این پرسش که چرا در 10 روز اخیر نرخ تخم مرغ در بازار افزایش پیدا کرده در حالی که تغییری قیمتی به طور رسمی اعلام نشده است، گفت: تولیدکنندگان افزایش قیمت نداشته اند و نرخ تخم مرغ بسته بندی در فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار بدون تغییر در حال عرضه است. اگر افزایش قیمتی رخ داده در خرده فروشی های سطح شهر بوده است.

وی درباره نظارت بر بازار هم افزود: بازرسی و نظارت بر قیمت بازار تخم مرغ با اتحادیه نبوده و بر عهده سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در پاسخ به چرایی افزایش حدود 25 درصدی نرخ این محصول پروتیینی در سال جاری، گفت: سال گذشته قیمت مرغ گوشتی 3 بار اصلاح شد یا محصولات لبنی چندین نوبت تغییر قیمت داشتند در حالی که تخم مرغ کالایی است که در 15 ماه گذشته اصلاح قیمت نداشته و طبیعی است این تغییر نرخ امسال عدد بالایی باشد. اگر اصلاح قیمت با توجه به نرخ تورم، پلکانی انجام می شد امروز این تغییر قیمت با درصد پایین تری انجام می شد.

مرادی در ادامه با اشاره به نرخ تورم و تورم نقطه به نقطه، گفت: نرخ تخم مرغ در یک سال اخیر با کمترین نوسان همراه بوده در حالی که ریز مغذی ها و نهاده های دامی تهیه شده از سوی تولیدکنندگان، افزایش قیمت داشتند.

پیش بینی میزان تولید و صادرات

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن درباره حجم صادرات سال گذشته اظهار کرد: سال 1402 آمار تولید با افزایش 100 هزار تن همراه بود تا بازار داخل کمترین نوسان را داشته و این صنف با بخش نامه های خلق الساعه رو به رو نباشد. در کنار افزایش تولید 137 هزار تن نیز صادرات انجام شد.

وی درباره برنامه ریزی تولید و صادرات امسال هم یادآور شد: در دو ماه اخیر حدود 30 هزار تن تخم مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس و افغانستان صادر شد. با مقامات دولتی روسیه هم مذاکره شده و نمونه محصولات ارسال شده پس از تایید این کشور به بازارهای هدف تخم مرغ اضافه خواهد شد.

مرادی در پایان گفت: برنامه ریزی برای تولید در سال جاری یک میلیون و 400 هزار تن است و هدف گذاری شده تا بین 150 تا 160 هزار تن تخم مرغ از کشور صادر شود.

همچنین گفتنی است؛ در هفته جاری هر کیلو گرم تخم مرغ 11 درصد کمتر از نرخ رسمی در میادین میوه و تره بار به فروش می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هدف گذاری امسال برای تولید1.4میلیون تن تخم مرغ – خبرگزاری ایرامکس | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هدف گذاری امسال برای تولید1.4میلیون تن تخم مرغ – خبرگزاری ایرامکس | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.