کاخ سفید: از عملیات اسراییل در رفح حمایت نمی کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده ایم

کاخ سفید: از عملیات اسراییل در رفح حمایت نمی کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده ایم

به گزارش ایرامکس؛ جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: ما از یک عملیات زمینی بزرگ در رفح، حمایت نمی کنیم و روش های جایگزینی را برای شکست حماس پیشنهاد کرده ایم و گفتگو با اسراییل ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود: رییس جمهور و تیمش چندین هفته است که به صراحت گفته اند که ما از یک عملیات زمینی بزرگ در رفح، حمایت نمی کنیم.رییس جمهور این را علناً گفته است، و این موضوع را بارها و صریح به نتانیاهو اعلام کرده است.

کربی تصریح کرد: هر نوع عملیات زمینی بزرگ در رفح در واقع موضع حماس را در میز مذاکره تقویت می کند، نه اسراییل. ما روش های جایگزینی را برای شکست حماس پیشنهاد کردیم که شامل عملیات زمینی بزرگ در رفح نمی شود و این گفتگوها با دولت اسراییل ادامه دارد.

بایدن نمی خواهد دسته خاصی از سلاح های آمریکایی در عملیات و مکانی خاص استفاده شود

او ادامه داد: رییس جمهور دیروز گفت که اگر اسراییل در واقع به عملیات زمینی بزرگ در رفح ادامه دهد، او دسته خاصی از تسلیحات را برای پشتیبانی از چنین عملیاتی ارایه نخواهد کرد. بایدن به ارایه قابلیت های مورد نیاز اسراییل ادامه خواهد داد اما نمی خواهد دسته خاصی از سلاح های آمریکایی در یک نوع عملیات خاص در یک مکان خاص استفاده شود.

این سخنگوی دولت بایدن در عین حال مدعی شد: اسراییل هنوز چنین عملیاتی را آغاز نکرده است. بنابراین رییس جمهور در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد صحبت می کند.

امیدواریم اسراییل عملیاتی علیه رفح انجام ندهد/ به همکاری با اسراییل برای رویکردهای جایگزین به منظور نابودی تهدید حماس ادامه می دهیم

کربی ادامه داد: این انتخابی است که اسراییل باید انجام دهد و ما امیدواریم آنها چنین عملیاتی را انجام ندهند. ما به همکاری با آنها ادامه خواهیم داد تا رویکردهای جایگزینی را توسعه دهیم که شانس بیشتری برای موفقیت استراتژیک و نابودی تهدید علیه مردم اسراییل از سوی حماس داشته باشد.

او تصریح کرد: بایدن همچنین دیروز گفت که متعهد ارسال تمام ابزارهای نظامی مورد نیاز اسراییل برای دفاع از خود در برابر همه دشمنانش از جمله حماس ادامه خواهد داد. او به ارایه قابلیت های مورد نیاز اسراییل ادامه خواهد داد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد: رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد که ما محموله ای از بمب ها به اسراییل را تعلیق کردیم. ما نگرانی های خود در مورد استفاده از این نوع بمب ها در محیط های متراکم شهری بحث می کنیم.

بایدن تیم خود را موظف به همکاری با اسراییل برای اصلاح استراتژی آن جهت شکست پایدار حماس کرده است

او گفت: « به طور گسترده تر، رییس جمهور تیم خود را موظف کرده است که به همکاری با اسراییل برای اصلاح استراتژی آن جهت تحمیل شکست «پایدار» حماس ادامه دهند. شکست پایدار حماس قطعا هدف اسراییل باقی می ماند و ما در این هدف مشترک هستیم. از نظر بایدن حمله به رفح این هدف را پیش نمی برد، به شکست پایدار حماس کمک نمی کند. »

سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: مرز بین غزه مصر نمی تواند برای قاچاق اسلحه و سلاح به حماس استفاده شود.

مذاکرات برای توافق آتش بس ادامه دارد/ رییس سیا منطقه را ترک می کند

کربی همچنین گفت: ویلیام (بیل ) برنز رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طبق برنامه قبلی منطقه را ترک می کند اما هیات های دیگر همچنان در قاهره در حال مذاکره هستند. بنابراین این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

این سخنگوی دولت بایدن تصریح کرد: خروج برنز به معنای پایان دور کنونی مذاکرات نیست. ما با طرف ها در ارتباط خواهیم بود و تمرکز خود را بر این موضوع حفظ خواهیم کرد.

به اسراییل برای هدف قرار دادن سنوار کمک می کنیم

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا ادامه داد: ما همچنین می توانیم به اسراییل کمک کنیم تا رهبران از جمله آقای یحیی سینوار را هدف قرار دهند، کاری که صراحتاً به طور مداوم با اسراییلی ها انجام می دهیم.

کربی افزود: ما همچنین می توانیم در جهت ایجاد یک ساختار حکومتی جایگزین برای حماس کار کنیم، زیرا همانطور که قبلاً بارها گفته ایم، غزه پس از جنگ نمی تواند شبیه آنچه با کنترل حماس بوده است، باشد. ما همچنین همکاری با اسراییلی ها برای ایجاد فضاهای امن با پناهگاه های بهداشتی، غذا، آب، امکانات پزشکی و تجهیزات پزشکی و پرسنل پزشکی در غزه ادامه خواهیم داد.

او اضافه کرد: ما همچنان در چارچوب این گروه مشورتی استراتژیک کار می کنیم تا مطمین شویم که اسراییل می تواند دوباره به اهداف خود برسد و این کار را به گونه ای انجام دهیم که از تلفات بیشتر غیرنظامیان و از دست دادن بیشتر زیرساخت های غیرنظامی جلوگیری شود.

از اسراییل دور نشده ایم

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین تصریح کرد: این استدلال مبنی بر اینکه ما به نوعی از اسراییل دور شده ایم خلاف واقعیت است. بایدن رییس جمهوری بود که چند روز پس از حملات 7 اکتبر از اسراییل دیدن کرد. این رییس جمهوری است که کمک های نظامی بیشتری را به اسراییل فرستاد و این رییس جمهوری است که خلبانان آمریکایی خلبانان جنگنده را در آسمان قرار داد تا به سرنگونی بیش از 300 موشک و پهپاد شلیک شده توسط ایران در اواسط آوریل کمک کنند. بنابراین این استدلال که ما به نوعی درحال ترک اسراییل هستیم یا مایل نیستیم به آنها کمک کنیم تا حماس را شکست دهند، با واقعیت ها همخوانی ندارد.

کابینه جنگ رژیم اسراییل 17 اردیبهشت ماه 1403 برابر با 6 می 2024 نیز به رغم مخالفت های بین المللی، حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تایید کرد و ارتش این رژیم، از 18 اردیبهشت بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده است و بدین ترتیب، رفح شاهد حملات هوایی و گلوله باران شدید رژیم اسراییل در تمامی مناطق خود از جمله مناطق مسکونی بوده و این رژیم با حمله به سمت گذرگاه رفح، تنها دروازه فلسطینیان غزه را به روی جهان بست.

این عملیات تنها ساعاتی پس از آن آغاز شد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که پیشنهاد آتش بس مصر و قطر را پذیرفته است؛ اما اسراییل ادعا کرد که این پیشنهاد خواسته های ضروری این رژیم را تامین نمی کند.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد در صورتی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل دستور یک حمله گسترده به رفح در نوار غزه را صادر کند، انتقال تسلیحات آمریکایی به این رژیم را متوقف خواهد کرد.

بایدن با اشاره به بمب های دو هزار پوندی که آمریکا در اختیار اسراییل قرار داده است، اظهار کرد: شهروندان غزه بر اثر این بمب ها کشته شده اند. به صراحت اعلام کردم اگر آنها (اسراییل) وارد رفح شوند – تا کنون به رفح نرفته اند – تسلیحاتی را که بطور تاریخی در رابطه با رفح و سایر شهرها استفاده می شود، تامین نمی کنم.

رییس جمهور آمریکا تصریح کرد: آمریکا به تامین سلاح های دفاعی برای اسراییل از جمله سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین ادامه خواهد داد اما در صورتی که حمله زمینی گسترده به رفح آغاز شود، ارسال سایر تسلیحات را خاتمه خواهد داد. ما در رابطه با گنبد آهنین و توانایی اسراییل برای پاسخ به حملاتی که اخیرا در خاورمیانه رخ داد، به تضمین امنیت اسراییل ادامه می دهیم. اما قصد نداریم سلاح و گلوله های توپخانه ارایه دهیم.

بایدن با ادعای اینکه اقدامات اسراییل در رفح از خط قرمز رد نشده است، هر چند که اقدامات این رژیم موجب تنش در منطقه شده است، افزود: آنها وارد مراکز جمعیتی نشده اند. آنچه آنها در مرز انجام دادند، درست بود.

او با بیان اینکه به نتانیاهو و سایر مقام های اسراییل گفته که حمایت آمریکا از عملیات در مراکز جمعیتی محدود است، افزود: به نتانیاهو و کابینه جنگی اسراییل اعلام کرد که اگر آنها وارد این مراکز جمعیتی شوند، حمایت ما را نخواهند داشت.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز روز چهارشنبه در مجلس سنای این کشور گفت که ارسال تسلیحات به اسراییل به دلیل عملیات رفح متوقف شد و تصمیم نهایی درباره چگونگی سرنوشت این محموله نگرفته ایم.

وی افزود: آمریکا نمی خواهد شاهد یک عملیات نظامی بزرگ در رفح باشد و تمرکز ما روی حفاظت از غیرنظامی ها است.

همچنین متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن حمله اسراییل به رفح را تایید نکرده است، درباره تعلیق ارسال بمب های دو هزار و 500 پوندی به اسراییل گفت: ما یک محموله کمک کوتاه مدت را متوقف کرده ایم و در حال بررسی سایر محموله ها هستیم.

شبکه خبری سی ان ان روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از دو مقام اسراییلی گزارش داد: پس از اینکه جو بایدن، رییس جمهور آمریکا گفت، اگر اسراییل حمله زمینی تمام عیار به شهر رفح را انجام دهد، کابینه های جنگ و امنیتی اسراییل عصر پنجشنبه تشکیل جلسه خواهند داد.

به گفته این مقامات، تهدید بایدن مبنی بر تعلیق برخی کمک های نظامی موضوع اصلی گفتگو خواهد بود. کابینه جنگ رژیم اسراییل ارزیابی ها در مورد مهمات باقی مانده اسراییل، مدیریت آنها در آینده و آینده حملات نظامی اسراییل را بررسی خواهد کرد.

سی ان ان گزارش داد: در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد که تهدید بایدن اسراییل را از گسترش حملات نظامی در رفح منصرف کند و مقامات اسراییلی به طور علنی و خصوصی از اینکه معتقدند آمریکا اسراییل را در یک لحظه حساس در جنگ رها کرده است، مخالفت و خشم خود را ابراز کرده اند.

به گفته آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا)، عملیات نظامی اسراییل در رفح، دست کم 80 هزار فلسطینی را آواره کرده است.

310310

کاخ سفید: از عملیات اسراییل در رفح حمایت نمی کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده ایم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاخ سفید: از عملیات اسراییل در رفح حمایت نمی کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده ایم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاخ سفید: از عملیات اسراییل در رفح حمایت نمی کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده ایم"، کلیک کنید.