کاهش 37 درصدی بارش در تهران/ لزوم مدیریت مصرف آب

کاهش 37 درصدی بارش در تهران/ لزوم مدیریت مصرف آب

آفتاب نیوز :

مازیار غلامی افزود: از ابتدای سال زراعی (اول مهرماه) تا 15 بهمن ماه در استان تهران به شکل پهنه ای به طور میانگین 74 میلیمتر باران باریده است که نسبت به بلندمدت 37 درصد کاهش یافته است ولی نسبت به سال گذشته در این بازه زمانی 23 درصد افزایش بارش ثبت شده است . سال گذشته نیز کم بارش بود، سال جاری کمی بارندگی بیشتر بود.

وی تاکید کرد: افزایش بارش نسبت به سال گذشته به هیچ وجه به معنای حل مساله کمبود بارش انباشته نیست بنابراین کماکان ضرورت مدیریت مصرف آب و صرفه جویی به طور اکید توصیه می شود چراکه بارندگی دریافت شده تنها توانسته است 26 درصد از نیاز آبی سالانه را تامین کند.

مدیر کل هواشناسی استان تهران با بیان اینکه همه شهرستان های استان تهران نسبت به سال گذشته افزایش بارش داشته اند، گفت: فیروز کوه 55 میلیمتر ، دماوند 31 میلیمتر، قرچک 23 میلیمتر، ، پیشوا 13 میلیمتر ، پاکدشت 11 میلیمتر، ورامین 10 میلیمتر، شهر ری 7 میلیمتر، رباط کریم 6 میلیمتر و بهارستان 2 میلیمتر افزایش باران نسبت به سال قبل داشته اند.

غلامی با اشاره به وضعیت دمای استان تهران اظهار کرد: طی این مدت زمانی به نسبت بلند مدت حدود 2.7 درجه سلسیوس دمای هوا بالاتر از بلندمدت (30 ساله) بوده و نسبت به سال قبل 2.3 درجه سلسیوس دمای بیشتری ثبت شده است.

وی در پاسخ به این پرسش ایرامکس که آیا این میزان افزایش دمای استان تهران با توجه به هدفگذاری سازمان ملل متحد برای رسیدن به 1.5 درجه افزایش دما در جهان نگران کننده ارزیابی می شود؟ تاکید کرد: 1.5 درجه متوسط دمای جهانی برای کل کره زمین اعم از استوا، قطب، عرض های میانی و قاره های مختلف است بنابراین این رقم نسبت به 2.7 درجه سلسیوس ممکن است نگران کننده تر باشد چون دمای 2.7 سلسیوس تنها میزان افرایش دمای یک استان است.

غلامی در پایان درباره پیش بینی دما و بارش در ماه های پیش رو گفت: طی سه ماه آینده انتظار داریم متوسط دما حداقل یک تا 2 درجه نسبت به شرایط نرمال بیشتر باشد و بارش ها در خوشبینانه ترین شرایط به حد نرمال برسد بنابراین با توجه به افزایش دما و کاهش بارش از بابت تامین منابع آبی خیلی وضعیت خوبی نداریم و استان تهران همچنان در شرایط خشکسالی به سر می برد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاهش 37 درصدی بارش در تهران/ لزوم مدیریت مصرف آب" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاهش 37 درصدی بارش در تهران/ لزوم مدیریت مصرف آب"، کلیک کنید.