کشف 1000 گنج باستانی در عمق 1500 متری دریا / عکس

تینا مزدکی: اداره ملی میراث فرهنگی چین اعلام کرد پس از یک سال تحقیق و پژوهش روی دو کشتی که سال 2022 در حدود 1500 متری زیرآب در نزدیکی شیب قاره شمال غربی دریای چین جنوبی کشف شده بودند، حدود 1000 قطعه گنجینه به دست آمد. محققان برای کاوش دو کشتی از شناوری به نام «جنگجوی دریای عمیق» استفاده کردند.

تیم دانشمندان 890 قطعه از آثار باستانی اولین کشتی شکسته، ازجمله سکه های مسی، چینی و ظروف سفالی را کشف کردند. دومین کشتی غرق شده 38 اثر ازجمله چوب، نوعی صدف و شاخ گوزن به همراه داشت. اداره ملی میراث فرهنگی تصاویری از گنجینه کشف شده و همچنین عکس هایی شناوری که آثار باستانی را از کف اقیانوس با پنجه روباتیک بازیابی می کند، منتشر کرد.

کشف 1000 گنج باستانی در عمق 1500 متری دریا / عکس

درحالی که کشتی های غرق شده و گنجینه آن ها دارای ارزش فرهنگی آشکاری است، آن ها اهداف سیاسی چین را نیز برای ادعای ارضی بر منطقه تقویت می کنند. پکن بر اساس سیاست طرح خطوط 9گانه (nine-dash-line) مدعی حاکمیت بر بخش بیشتر دریای چین جنوبی است و با حضور تاریخی در منطقه سعی کرده است از این ادعاها استفاده کند. در سال 2016، دادگاهی بین المللی حکم داد که عناصر اصلی ادعاهای چین در دریای چین جنوبی، غیرقانونی است، اما پکن می گوید که این حکم را به رسمیت نمی شناسد.

کشف 1000 گنج باستانی در عمق 1500 متری دریا / عکس

پنج کشور دیگر شامل تایوان، ویتنام، فیلیپین، برونیی و مالزی نیز در مورد بخش هایی از دریا ادعا دارند؛ بنابراین ریسک این ادعا زیاد است. دریای چین جنوبی، معبر هزاران میلیارد دلار تجارت سالانه است و مقدار زیادی نفت زیر بستر دریا وجود دارد. اکنون گنجینه کشتی غرق شده ای نیز وجود دارد که چین از آن برای تقویت ادعاهای خود استفاده می کند.

گوان کیانگ، معاون رییس این سازمان گفت:« این کشف نشان دهنده پیشرفت اجداد چینی است که به دریای چین جنوبی سفر کرده اند و دو کشتی غرق شده به عنوان شاهدان مهمی برای تبادلات تجاری و فرهنگی در امتداد جاده ابریشم دریایی باستانی عمل می کنند.»

بنا به اعلام موزه هنر متروپولیتن، سلسله مینگ چین، که از سال 1368 تا 1644 روی کار بود دوره بازسازی و گسترش فرهنگی چین به شمار می رود. در این دوره، مناظر وسیع و آثار هنری با گل ها و پرندگان به عنوان تصاویری که سلسله جدید را تجلیل می کنند و خیرخواهی، فضیلت و عظمت آن را نشان می دهند، موردتوجه قرارگرفته اند.

خبر گنج شکسته کشتی تنها چند هفته پس ازآن منتشر شد که زیردریایی نمادین نیروی دریایی ایالات متحده که در طول جنگ جهانی دوم غرق شده بود، در عمق 900 متری زیرآب در دریای چین جنوبی در سواحل فیلیپین یافت شد.

منبع: cbsnews

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف 1000 گنج باستانی در عمق 1500 متری دریا / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف 1000 گنج باستانی در عمق 1500 متری دریا / عکس"، کلیک کنید.