یک عاملِ عجیب تشدیدکننده خطر آلزایمر

یک عاملِ عجیب تشدیدکننده خطر آلزایمر

آفتاب نیوز :

این مطالعه که به همت متخصصان دانشگاه سیدنی گردآوری شده است، اواخر سال 2023 در مجله «بایومولکولز» (Biomolecules) منتشر شد.

در این تحقیق آمده است التهاب عصبی در بیماری آلزایمر می تواند تا حدی ناشی از عوامل بیماری زا چون ویروس ها، باکتری ها یا قارچ هایی باشد که از طریق بینی و مجاری بویایی وارد مغز می شوند.

عادت وارد کردن انگشت در بینی که در پزشکی «رینوتیلکسومانیا» نامیده می شود، میکروب هایی را وارد حفره حساس بینی می کند که باعث التهاب مغز می شوند؛ التهاب مغز نیز با شروع بیماری آلزایمر مرتبط است.

به گزارش نیویورک پست، بیش از شش میلیون نفر با این بیماری زوال سلول های عصبی (آلزایمر) دست به گریبان هستند و این بیماری عمدتا افراد 65 سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار می دهد.

متخصصان هنوز در مورد علت اصلی بیماری آلزایمر اطلاعی ندارند اما در مغز بیماران، تجمع پروتیینی به نام تاو (tau) را مشاهده کرده اند که با پاسخ ایمنی بدن مرتبط است.

همچنین متخصصان معتقدند هنگامی که سلول های سیستم ایمنی به دلیل تکرار این کار (دست در سوراخ بینی کردن) مدام فعال می شوند، این استرس در بدن که به شکل التهاب بروز می کند به ایجاد بیماری های مختلف منجر می شود.

آنها تاکید کردند تغییرات در محیط بینی به دلیل رشد بیش از حد میکروب ها می تواند سرچشمه عفونت های مزمن و خفیف مغزی باشد.

چنین عفونت هایی که می توانند بدون علامت های ظاهری در اطراف وجود داشته باشند، ممکن است موجب التهاب زیرجلدی شوند و پلاک های پروتیینی مضری را که در بروز بیماری های مغز و اعصاب از جمله آلزایمر نقش دارند، ایجاد کنند.

در مغز افراد مبتلا به آلزایمر انواع عوامل بیماری زا مانند باکتری که موجب ذات الریه می شود، ویروس تبخال (هرپس) و ویروس کرونا و انگل توکسوپلاسما گوندی که از گربه منتقل می شود، پیدا شده است.

به گزارش ایندیپندنت، توصیه متخصصان برای پیشگیری از این وضعیت شستن مداوم دست ها است. آن ها با یادآوری تجارب کسب شده در همه گیری کوویدــ19، رعایت دستورالعمل های بهداشتی آن دوران مانند شست وشوی منظم دست ها و استفاده از ضدعفونی کننده ها تاکید کردند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک عاملِ عجیب تشدیدکننده خطر آلزایمر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک عاملِ عجیب تشدیدکننده خطر آلزایمر"، کلیک کنید.